Szkło jest potrzebne w wielu sferach. Posiada niezwykle obszerne zastosowanie zarówno jako szkło proste, jak również stosownie hartowane. Umacnianie szkła jest najistotniejszą procedurą poprawienia jego właściwości. Głównym zamierzeniem tego postępowania jest otrzymanie wewnętrznych naprężeń, głównie ściskających w krańcowych włóknach przekroju, jakie pod wpływem obciążenia zginającego są obniżone w włóknach rozciąganych, natomiast w strefie ściskania pogłębiają się.

szkło

Autor: Newtown grafitti
Źródło: http://www.flickr.com

Pośród metod wzmacniania wyróżnia się hartowanie szkła (czytaj więcej). Przebieg ów polega na podgrzaniu fragmentu szklanego do niezwykle wysokiej temperatury, a w kolejnym etapie, za pomocą strumieni sprężonego, zimnego powietrza, oddaje się go procesowi gwałtownego schładzania. Spadek temperatury pokładów przypowierzchniowych wywołuje ich gwałtowne zestalenie. Procedura laminowania szkła odbywa się przy zastosowaniu specjalistycznych przyrządów, gwarantujących trwałe i porządne przystawanie każdych pokładów folii do szklanych tafli. W przypadku szkła laminowanego z grafiką, jedna z warstw folii pełni także role nośnika wydruku. Szkło (zweryfikuj u źródła) laminowane do kuchni jest bezpieczne, trwałe i solidne. Wydruk ozdobny zatrzymuje swoją barwę i jest łatwy do czyszczenia, a jego własności zwiększają wszechstronność projektową i obszar przeznaczenia. Szkło laminowane stanowi nie tylko gwarancję wyglądu, lecz również duży standard bezpieczeństwa. Dzięki innowacyjnej technologii produkcji, polegającej na laminowaniu osobnej tafli szkła trzema powłokami folii, wszelkie wyroby cechują się dużą wytrzymałością, a w razie uszkodzenia kawałki utrzymują się na foliach.

szklany budynek

Autor: Pilkington
Źródło: Pilkington

Wybierając szklane panele do kuchni, czy łazienki możemy mieć więc pełną pewność, że szkło pozostanie stabilne nawet po rozbiciu, zabezpieczając przed urazami i skaleczeniami. Szklane panele są również coraz częściej stosowane do wykańczania blatów kuchennych bądź posadzek. Dzięki poddaniu szkła należytej obróbce, takiego rodzaju materiały aranżacyjne nie blakną i nie starzeją się, wyglądając estetycznie przez wiele lat. Można je użyć na balustrady, schody, daszki, fragmenty fasad, do szaf przesuwnych, jako panel ścienny, czy szklane stoliki.

Jakie mogą byćsposoby utwardzania szkła
Tagi: