Podczas budowania budynków warto jest zatroszczyć się o odpowiednią izolację fundamentów przed pojawianiem się przy ich powierzchni niekorzystnego zawilgocenia. Z tego też powodu na ścianach fundamentów i na ścianach piwnicznych można wykonać izolację przy pomocy np. masy bitumicznej.

asfalt

Autor: Pegasus PR
Źródło: Pegasus PR
Do właściwego zrobienia hydroizolacji fundamentów konieczne jest określenie jej grubości. Niezależnie od tego, masy izolacyjne trzeba nakładać w formie dwóch warstw.

Czytasz teraz bardzo ciekawy wpis, więc na pewno zainteresuje Cię też ten udostępniony tu (http://alwro.com.pl/Obrobka-cieplna-i-cieplno-chemiczna.php) materiał – on również jest wart przeczytania.

Jest to doskonały sposób na przygotowanie zapewniającej szczelność izolacji, zatem pokrycie przy pomocy drugiej warstwy ewentualnych szczelin. Niezwykle ważna jest grubość zaschniętej izolacji. Te tzw. lekkie muszą posiadać 3 milimetry grubości, natomiast ciężkie – 4 mm. Aby taki efekt otrzymać, Asfalt jako emulsje asfaltowe należy nakładać przy pomocy szczoteczki, pędzelka albo metodą natryskową. Ponadto należy to robić minimum dwa razy. Kolejną warstwę można nakładać dopiero po zaschnięciu wcześniejszej. Czas taki jest zależny m.in. od bieżącej temperatury czy też wilgotności.

Asfalt w postaci masy asfaltowej lub KMB, należy z kolei nanosić korzystając z kielni albo pacy. Wymagane jest doświadczenie, które pozwoli na precyzyjne odmierzenie określonej ilości surowca. Należy także pamiętać o odpowiednim zabezpieczaniu hydroizolacji przed uszkodzeniami, które mogą pojawić się w czasie zasypywania fundamentów.

Można to zrobić wykorzystując EPS, zatem płyty styropianowe o grubości minimalnie 2 cm. Od wykonawcy tego typu czynności należy oczekiwać m.in. rysunków dotyczących tego typu detali jak uszczelnienie przejścia rurowego.
Do jakiego celu poza zastosowaniem w budownictwie drogowym mógłby być zastosowany asfalt?
Tagi: