
Sposoby pozyskiwania metali a obróbka cieplna
Zróżnicowanie właściwości rozmaitych metali i stopów metali hamuje czynność taką jak obróbka cieplna w jednolitej temperaturze. Popularną metodą otrzymywania metali jest właśnie obróbka cieplna, za pomocą której tworzywo staje się bardziej plastyczne i możliwe jest przeprowadzenie tzw. prasowania albo walcowania. W procesie takim jak wyżarzanie ważne jest często podgrzewanie nie tylko materiału, lecz także używanych narzędzi. Celem jest unikanie rozmaitych zniekształceń i luk w stopach. Związki rozmaitych metali, np. siluminy umożliwiają proces taki jak obróbka cieplna podczas utwardzania dyspersyjnego. Innego rodzaju obróbka cieplna polega na przesycaniu i starzeniu.

Najwyższej jakości stopy aluminium
Produkty pozyskiwane dzięki metodzie takiej jak odlewy – stopy aluminium (szczotkowane aluminium) – wykorzystuje się w różnych branżach w produkcji oraz usługach. Biorąc pod uwagę cechy oraz jakość przy odlewaniu metali stopy aluminium, w szczególności stop zawierający 11-13 procent Si, mogą być odpowiednie dla złożonych elementów różnego rodzaju maszyn i silników. Tego rodzaju stopy aluminium, jak np. wymieniony stop silumin, mogą być zastosowane do przedmiotów bardziej narażonych na uderzenia, gdyż cechuje je szczególna wytrzymałość.
Odlewy kokilowe jako sposób pozyskiwania metali
Szczególnie ciekawą drogą odlewania metali jest stosowanie pewnej formy – tzw. kokili. Mająca tu swą proweniencję nazwa odlewy kokilowe to nic innego jak droga odlewania polegająca na wprowadzaniu do formy stopionego metalu, często pod ciśnieniem. Jeśli chodzi o właściwości otrzymywanych metali, jakie zostają zachowane stosując odlewy kokilowe, są one z pewnością lepszej jakości w porównaniu choćby do form piaskowych. Dzięki sposobom takim jak odlewy kokilowe możliwa jest większa precyzja zmierzenia konkretnego odlewu oraz dostrzegalnie gładsza powierzchnia.