Planujesz zachować bezpieczeństwo na jezdni? Zastosuj się do znaków na jezdni, a zwiększysz bezpieczeństwo. Zobacz sam/a jak to zrobić!
Oznakowania drogowe poziome to właściwie umieszczane na nawierzchni linie ciągłe albo przerywane, pojedyncze albo podwójne, strzałki, napisy, a także symbole i inne pasy związane z oznaczaniem tych wybranych miejsc na jezdni oraz punktowe elementy odblaskowe.

Oznakowania drogowe poziome są kolorystyki białej albo żółtej. Jeżeli kolei na jezdni są umieszczone znaki barwy białej, oraz żółtej wskazujące różnoraki sposób zachowania, to kierujący pojazdem jest zobligowany stosować się do znaków barwy żółtej. Natomiast namalowane punktowe elementy odblaskowe na drodze barwy czerwonej oznaczają prawą krawędź jezdni. Z kolei lewa krawędź jezdni, jak również pasy (sprawdź: oznakowanie magazynów) ruchu są wyznaczone punktowymi elementami odblaskowymi barwy białej albo żółtej.

Punktowe elementy odblaskowe na drodze (PEO) umieszczone na jezdni poprawiają niezmiernie bezpieczeństwo w ruchu na drodze. Punktowe elementy odblaskowe na drodze składają się z wkładki, w której to mieści się element odblaskowy. W zależności od potrzeby i przeznaczenia wykorzystuje się elementy odblaskowe na drodze o różnorakiej kolorystyce – elementy odblaskowe na drodze. Elementy odblaskowe w barwie czerwonym lokalizowane są wzdłuż prawej krawędzi jezdni, natomiast PEO o barwie białej powiadamiają o lewym pasie – .

Punktowe elementy odblaskowe posługują do najlepszego i bezpiecznego oznakowania krawędzi, przez co niezwykle wpływają na wielką poprawę warunków jazdy i to specjalnie w sytuacjach związanych z tymi niekorzystnymi uwarunkowaniami atmosferycznymi, które to ograniczają widoczność, oraz w czasie podróżowania w nocy. Dzięki elementom odblaskowym każdy prowadzący nawet w czasie przypadków w których to pole widzenia jest zawężone jest w stanie szybciej i skuteczniej rozróżnić miejsca, w których to kończy się dany pas jezdni. Zmniejsza to zatem znacznie groźne ryzyko dojścia do różnego rodzaju wypadków, które to powiązane sąnp. z nagłym zjazdem na drugą stronę jezdni. Proponowane przez znawców PEO (oferta firmy euroasfalt) posiadają wyjątkowy, podwyższony czynnik odporności na niekorzystne uwarunkowania w ich użytkowaniu. Nie są też podatne na uszkodzenia związane czy to z działalnością pługów śnieżnych lub piaskarek w czasie zimowym. Mają również wytrzymałość na ścieranie zachodzące przez koła samochodów o tym wysokim tonażu. Powierzchnia odblasku na drodze (więcej w serwisie: kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy) jest w dodatku zabezpieczona poprzez specjalną ceramiczną powłokę ochronną, jak również strukturę mechaniczną, która ogranicza wycieranie się jego elementów. Natomiast łagodny profil gwarantuje płynny najazd kół różnorodnych pojazdów.

Istotną sprawą w zakresie bezpieczeństwa na jezdni jest także bezpieczne przejście dla pieszych. M. in. dlatego pojawił się projekt Bezpieczne Przejście dla Pieszych który ma na celu polepszenie bezpieczeństwa pieszych zarówno na przejściach i skrzyżowaniach.

W naszym państwie coraz to znacząca ilość wypadków z udziałem pieszych przytrafia się po zmroku, dlatego też priorytetem jest, by dostarczyć wiedzę a także doświadczenie dotyczące odpowiedniego oświetlenia nocą tych oznakowanych przejść dla pieszych. Wiedza ta dostępna oraz praktykowana jest w krajach, w których to bezpieczeństwo pieszych jest celem nadrzędnym.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na jezdni i czym są elementy odblaskowe na drodze?