Obecny przemysł wykorzystuje ogromne ilości stali pod różną postacią. Zwłaszcza dominują tu jego dwa główne rodzaje, czyli budownictwo i motoryzacja. W przemyśle budowlanym stal wykorzystuje się na różne sposoby. W klasycznych konstrukcjach, opartych na betonie, stal pełni rolę wzmacniającą, dzięki zastosowanemu zbrojeniu elementy betonowe mają znacznie lepszą wytrzymałość mechaniczną, pozwalając tym samym na budowanie wysokich obiektów.

Sprawdź propozycję tej firmy: .

Z kolei w nowoczesnych konstrukcjach często cały szkielet jest wykonany właśnie z elementów stalowych, a później obudowywany ścianami i materiałami wykończeniowymi. Nie można zapominać także o stali stosowanej na dachy oraz ściany najróżniejszych obiektów, takich jak hale produkcyjne czy magazyny. Blachy czarne stosowane w takich obiektach zapewniają należytą mechaniczną wytrzymałość (zobacz przykładowo: ), a jeżeli zastosuje się dodatkowe ocieplenie, to także termiczną. Oprócz tego elementy wykonane ze stali bardzo często się stosuje przy ogrodzeniach, jako panele oraz słupki.

Rury

Autor: TECE Sp. z o.o.
Źródło: http://www.tece.pl/index.php?action=product&category=1

Drugim bardzo dużym odbiorcą stali jest przemysł (afg.poznan.pl/oferta/napedy-elektryczne/19/bs-naped-ramieniowy-do-drzwi-24vdc) motoryzacyjny. Cała karoseria samochodu jest zrobiona z cienkiej, pomalowanej blachy, także wiele części także opartych jest na tym materiale. Jednak o ile blacha do samochodów będzie taka zwykła, najbardziej popularna, to jeśli chodzi o części napędowe czy układu zawieszenia powinna to już być stal lepszej jakości. Do wytwarzania mechanicznych części używa się specjalne odmiany, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość w trudniejszych warunkach pracy.

Zobacz także: .

Dużą ilość stali, także lepszych gatunków, zabiera także przemysł maszyn budowlanych. Co prawda produkuje się ich dużo mniej, niż samochodów osobowych lecz ze względu na specyfikę codziennej pracy wymagają one najlepszych materiałów. Tu bardzo dobrze będą się sprawdzać stale trudnościeralne, elementy takie jak łyżki koparek, blachy na osłony czy rury (otuliny na rury) hardox bez większego problemu dadzą sobie radę w każdych warunkach, gwarantując bezawaryjną, długą pracę przed wiele kolejnych lat.

Podstawowe zastosowania stali w przemyśle, jak należy dobierać jej rodzaj w zależności od wykorzystania.