Niemalże każdy właściciel firmy mierzy się na początku swojej biznesowej przygody przed dylematem – jak prowadzić księgowość? W Polsce możemy wykorzystać trzy możliwości: korzystamy z usług księgowego, posiłkujemy się usługami biura rachunkowego bądź też (co jest najbardziej czasochłonne) próbujemy zajmować się tym we własnym zakresie. Wybranie odpowiedniej opcji jest niezwykle istotną kwestią w perspektywie kierowania własnym biznesem.

księgowość

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Co jednak składa się na pojęcie księgowości w kontekście posiadania własnego biznesu? Najprościej rzecz ujmując, księgowość to ogół formalności, których jest zobowiązany wykonać dany przedsiębiorca w obrębie zobowiązań w stosunku do organów państwa. Do tego zakresu zaliczamy oczywiście obciążenia podatkowe, obowiązkową dokumentację związaną z ZUS etc.. Najmniej kosztownym rozwiązaniem administrowaniem własną księgowością jest rzecz jasna samodzielne prowadzenie obrotów, wydatków przy użyciu KPiR. Jest to propozycja wyjątkowo atrakcyjna dla osób działających na zasadzie jednoosobowej firmy. Biorąc jednak pod rozwagę tę sprawę, należy rozważyć plusy i minusy. Niewątpliwą zaletą jest brak kosztów finansowych prowadzenia rachunkowości, całkowita wiedza co do finansów własnej firmy. Niestety, takie rozwiązanie wymaga od nas dużej konsekwencji i systematyczności ale również przede wszystkim – czasu. Należy wspomnieć, iż liczba obowiązków związanych z indywidualnym prowadzeniem księgowości jest uzależniona od kategorii i specyfiki prowadzonej działalności. Jeżeli chcemy natomiast rozdysponować te zadania, możemy rozważyć zaangażować księgowego. Jest to jednakże zazwyczaj opcja najdroższa i zarezerwowana bardziej dla większych firm. Przy takim rozwiązaniu, sprawami rachunkowymi zarządza konkretna osoba, która administruje całością spraw związanych z rachunkowością naszego biznesu.

Gdy pomyślisz, że warto poznać więcej szczegółów związanych z prezentowaną tu problematyką, zerknij na źródło info – w tamtym miejscu przeczytasz pokrewne zagadnienia.

księgowa

Autor: NATO E-3A Component
Źródło: http://www.flickr.com
Najkorzystniejszym rozwiązaniem (porównując plusy i minusy) stanowi skorzystanie z usług biura rachunkowego. Przy takiej współpracy znakomita większość naszych spraw rachunkowych jest procesowana przez odpowiednich sztab ludzi. Na dzisiaj jest dostępnych dużo firm świadczących takie usługi. Jeśli szukamy pomocnej dłoni w tej materii na terenie np. miasta Olsztyna ze wsparciem przychodzi nam wyszukiwarka Google – należy tylko wpisać frazę “biuro rachunkowe Olsztyn” albo “usługi księgowe Olsztyn” a w rezultacie dostaniemy prawie całkowitą listę firm świadczących pomoc w obrębie finansów oraz rachunkowości – potrzebujesz pomocy?.
Rachunkowość w dobrych rękach
Tagi: