Kontrola jakości połączeń zespawanych należy do podstawowego obszaru zastosowań badań nieniszczących. Mimo ugruntowanej praktyki w w tym temacie ciągły rozwój techniki i technologii może zaoferować nowe wyzwania, którym sprostać mogą badania nieniszczące. Jednym z bardziej znanych czynników wpływających na rozwój nowego rodzaju technik sprawdzania spoin jest upowszechnienie się bardziej automatycznych procesów spawalniczych.

Taśma produkcyjna

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com
Systemy tego rodzaju posiadają zastosowanie, przykładowo w czasie budowy rurociągów dalszego zasięgu. Nakładają one na takie badania spore wymagania jednocześnie do szybkości jak również wydajności badań, lecz też do skuteczności w znajdowaniu danych rodzajów wad, jakie charakterystyczne są dla konkretnych technologii –

Kolejną kwestią rozwoju badań nieniszczących są wymagania systemów gwarancji jakości. Kładziony jest tutaj spory nacisk na jak najdokładniejsze dokumentowanie tego procesu, jak też jego wyników.

Powstała autorska strona internetowa (http://www.vincent.pl/maszyny-pakujace/zgrzewarki-pakowarki-katowe/manualne/) – wejdź w ten link, przeczytaj temat oraz napisz proszę swój komentarz. Będziemy wdzięczni.

Odnosi się to przy tym też do badań produkcyjnych, wykonywanych w czasie jego eksploatacji, ale i badań kontrolujących robionych w momencie jego eksploatacji. W takim ostatnim przypadku niesamowicie istotna jest możliwość w dokładny sposób opisania wykrytych wad, to zezwala na monitorowanie ich rozwoju oraz ewentualne przedłużenie eksploatacji sprzętu opierając się na obliczeniach wytrzymałościowych. O rozwój danej dziedziny techniki zdecydują poza wymaganiami także możliwości techniczne.

badania

Autor: TedsBlog
Źródło: http://www.flickr.com
Badania nieniszczące i ich rozwijanie się nie polega tylko na wdrażaniu najważniejszych nowych sposobów badań, lecz raczej na udoskonalaniu metod obecnie używanych. Jest to widoczne bardzo w badaniach ultradźwiękowych, w których podstawą rozwoju nowej generacji technik badawczych jest najnowocześniejsza technologia cyfrowa jak i komputery – czytaj dalej na tej stronie. Trzeba również powiedzieć o innego rodzaju metodach oraz technikach, na uwagę z pewnością zasługują badania twardości. Tego typu pomiary (sprawdź tutaj pomiary elektryczne warszawa) są bardzo potrzebne i ciężko sobie bez czegoś takiego wyobrazić, aby były w stanie działać pewne branże. Tak samo, jak w badaniach nieniszczących, również tu trzeba pamiętać o całej masie podstawowych wytycznych, do których konieczne jest się zastosować.
Na czym polegają badania nieniszczące? Co warto wiedzieć na ten temat? Jakie są najważniejsze definicje z tym związane?
Tagi: