Technologia cięcia za pomocą wody jest już chętniej stosowana w różnych branżach. Cięcie strumieniem wody to użycie strumienia wody z dodatkiem drobinek ścierających, jaka pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia powoduje przecinanie oraz obrabianie różnych materiałów. Przez co dzięki temu możemy ciąć cienkie folie, ale i grube materiały (nawet 200 milimetrowe). Najważniejszą zaletą tego typu cięć jest dość niska temperatura cięcia, jak również wysoka dokładność krawędzi cięcia.

woda

Źródło: http://www.morguefile.com/
Tego rodzaju cięcie daje na pewno więcej aniżeli cięcie laserowe albo plazmą, ponieważ w przeciwieństwie do takich sposobów na krawędzi cięcia nie robią się szorstkie powierzchnie, które potem trzeba jeszcze obrabiać. Sam materiał co ważne nie odkształca się a sprawą wysokiej temperatury, nacisków mechanicznych, jak również za sprawą środków chemicznych. Kolejnym plusem techniki cięcia wodą jest dosyć krótki proces wstępny produkcji.

W połączeniu z oprogramowaniem CNC gwarantuje możliwość wykorzystania tej metody dodatkowo w produkcji jednostkowej, oraz produkcji w skali makro. Tego typu technologia jest bardzo wygodna, jeśli mowa o cięciu na przykład metali, szkła czy drewna. Świetnie możemy w ten sposób przecinać także inne materiały to znaczy tekstylia, wyrobów ceramiczne albo kamień. Cięcie za pomocą wody jest świetne w przypadku cięcia delikatnych surowc?cięcie (stal kwasoodporna) aluminiowe blachy lub cieniutkie szkło. Co istotne, do używania tego typu

cięcie strumieniem wody

Autor: James Mcdermott
Źródło: http://www.flickr.com

techniki nie potrzeba żadnych środków chemicznych, jest w związku z tym przyjazna dla środowiska, co w obecnych czasach jest cenniejsze niż dawniej. Nie ma w tym nic dziwnego, iż wciąż większa ilość różnorakich przedsiębiorstw używa ten rodzaj cięcia. Zapewnia to faktycznie dużo zalet, których trudno doszukiwać się w innych technikach. Jeżeli nie jest możliwe, by użyć tego sposobu najkorzystniej wybrać cięcie laserowe. Właściwie zawsze powinniśmy korzystać z jak bardziej niezawodnych sposobów, a także części i narzędzi. W taki sam sposób kupujmy także najlepsze elementy, jak na przykład podkładki nierdzewne, przez to nasza praca będzie bardziej efektywna.

Czym najlepiej ciąć różne materiały? Jakie są najlepsze pomysły?
Tagi: