Jednym z bardzo wszechstronnych materiałów jakie wykorzystywane są przez przemysł jest stal. Wykorzystywana ona jest w wielu dziedzinach życia począwszy od zastosowań medycznych po przemysł. Wszechstronny ten związek węglą z żelazem ma dużą ilość gatunków. Zależnie od tego czy w składzie stopu przeważa jeden czy drugi czynnik powstały materiał ma przeróżne użycia.

spawanie

Autor: Johann-Nikolaus Andreae
Źródło: http://www.flickr.com

W przeznaczeniach medycznych przykładowo używa się typów kwasoodpornych i niekorozyjnych, muszą one też nie reagować na kontakt z tkankami a także organicznymi płynami. Zazwyczaj wykorzystuje się w narzędziach a także implantach u jednego pacjenta jeden typ stali, w ten sposób by ograniczyć możność nieprzewidzianych skutków związanych z interakcją poszczególnych składników różnych implantów.

Pewnym z odmian który stosowany jest w leczeniu jest stal typu 316l. Ów gatunek materiału poza węglem oraz żelazem zawiera glin. Jedną z jej właściwości jest obojętność dla organizmu dzięki czemu stosuje się ją do produkcji śrub w chirurgii albo do wytwórczości narzędzi takich jak skalpele albo narzędzi dentystycznych. Co ciekawe, stal – https://www.aner.com.pl/ – tego rodzaju wykorzystywana jest także do produkcji biżuterii. Bardzo powszechne współcześnie alergie sprawiają, iż nie wszyscy mogą sobie pozwolić na ozdoby z klasycznych surowców. Rozwiązaniem będą produkty stworzone ze stali medycznej. Duża zawartość aluminium powoduje, że biżuteria w ten sposób stworzona bardzo długo zachowuje swój połysk. Więcej przeczytasz tu: największym stopniu popularna jest jednak stal w zastosowaniach mniej subtelnych, na przykład w rolnictwie gdzie przede wszystkich liczy się wytrzymałość na gięcie a także ścieranie. Najlepiej w takich przypadkach sprawdzi się stal typu Hardox stal – przykładowa oferta stali zbrojeniowej – Lemiesze stworzone z tegoż tworzywa są niezwykle trwałe, nie zniszczy ich nawet przypadkowy kontakt z głazem czy skałą, co przecież może przydarzyć się w czasie robót polowych.

spawanie

Autor: Pfarrei St. Bonifatius Berlin
Źródło: http://www.flickr.com

Nie inaczej jest w wypadku przemysłu wydobywczego. Wymaga on materiałów odpornych na ścieranie rozmaitego rodzaju wierteł i innych urządzeń odpornych na ścieranie – blachy Hardox 550 zdają się być kapitalnym rozwiązaniem. Takie grube oraz solidne blachy ciąć można za pomocą lasera, palnikiem tlenowym czy też z pomocą strumienia wody. Sprawdź więcej:

Stal jest materiałem bardzo wszechstronnym i często stosowanym
Tagi: