Kompresor klimatyzacji jest pompą ssąco-tłocząca, to jednocześnie urządzenie sprężające. Taka właśnie jest jej funkcja, gdyż powinna zasysać czynnik rozprężony z parownika, lecz również tłoczyć sprężony do skraplacza.

proces tego rodzaju pojawia się naprzemiennie.
przyrządy

Autor: ARCHON+ Biuro Projektów
Źródło: ARCHON+ Biuro Projektów
Najbardziej powszechne sprężarki klimatyzacji to rodzaje tłokowe, jesteśmy w stanie je podzielić na dwie grupy. Jedne są o pojemności stałej, drugie o zmiennej pojemności. Co do pierwszej grupy to są to sprężarki, gdzie tłoki działają zawsze w ten sam sposób, co znaczy, iż tak samo zawsze pompują taką istotnie ilość czynnika, jedynym natomiast parametrem ulegającym zmianie jest prędkość obrotowa sprężarki.

kompresor klimatyzacji
Zależy ona od prędkości obrotowej silnika, jaka napędza ją za pomocą paska. Lepiej więc wybierać modele z wyższą prędkością obrotów, gdyż im wyższa, tym bardziej zadowalająca wydajność kompresor klimatyzacji. Taki kompresor klimatyzacji ma sprzęgło elektromagnetyczne, znajdujące się na kole pasowym sprężarki, jakie można wyłączać oraz włączać. W Urządzeniach, które mają zmienną pojemność, tak zwane CVC, kąt pochylenia tarczy, na jakiej są tłoki wyregulowany jest przez sprężyny, które reagują na ciśnienie w układzie.
Takie ciśnienie jest kontrolowane przez elektrozawór – arapneumatik.pl/k-20-elektrozawory-zawory-elektromagnetyczne-parker-lucifer -, więc jest on odpowiedzialny za regulację ciśnienia sprężania czynnika w kompresorze. Jeśli jest niska prędkość obrotowa silnika, to wartość stopnia sprężania jest powiększana, by uzyskać najbardziej wymierną wydajność . Pomaga w tym budowa tego rodzaju modelu, w jakim pojawiają się różnorodne elementy, takie jak cewka sprężarki klimatyzacji.

Ponadto niektóre sprężarki CVC są niezwykle efektywne, więc pracują w szerszej skali ciśnień, z tego powodu nie stosuje się w nich sprzęgieł włączających napęd, są w stanie więc pracować stale.

Nie wahaj się! Jeżeli zaintrygowały Cię przeczytane informacje, to na pewno bieżąca notka (https://bazalt.pl/kopalnia-kosmin/oferta/bloki-kamienne/) na ów temat także Cię przyciągnie. Przejrzyj opis na ten temat.

/J]

Jak funkcjonują sprężarki klimatyzacji? Co najlepiej wiedzieć na ten temat?
Tagi: