Budowa drogi jest procesem zajmującym dużo czasu oraz wymagającym użycia sporej ilości specjalistycznych surowców. Taka droga powinna służyć przez wiele lat, a przy tym być stale w jak najlepszym stanie. Nie powinno być tak, że po oddaniu drogiej i trwającej długo inwestycji za chwilkę pojawiają się dziury i nawierzchnia jest w kiepskim stanie.

Z tego względu tak ważny jest nie jedynie ostateczny rezultat, lecz również długi okres bezproblemowego użytku drogi. Jakiego rodzaju surowców używa się do budowania dróg?
Osoby, jakie na budowaniu dróg się nie znają z pewnością powiedzą, iż droga (szeroka oferta) to zwyczajnie asfalt wylany na podłożu. Jednak prawda jest taka, iż droga (sprawdź tutaj) jest złożona z różnych surowców, które połączone ze sobą dają dopiero ten finalny efekt w postaci dobrej nawierzchni. Dobrej jakości nawierzchnia to ta, jaka będzie mogła służyć nam długie lata, nie będzie się deformowała, kurzyła, nie będzie stanowiła zagrożenia dla pojazdów oraz osób poruszających się po niej. Z pewnością nie może być wykonana z surowców, jakie są z natury bardzo śliskie, jak wyszlifowane bloki kamienne. Typ surowców i sposób budowy drogi wybierane są pod kątem różnego rodzaju czynników, na przykład natężenie ruchu, albo pod kątem warunków klimatycznych.
Wspomniany wyżej asfalt posiada formę stałą albo półstałą. Często jest pozyskiwany podczas przerobu ropy naftowej. Posiada bardzo dużą trwałość, która to jest ważną zaletą takiego surowca. Może odznaczać się różną jakością, która zależy na przykład od tego, jak materiał jest ciągliwy, podatności na łamanie, od temperatury, w jakiej zaczyna mięknąć. Asfalt jest bitumem. Masy bitumiczne to mieszanki lepiszcza i kruszywa oraz innego rodzaju wypełnień – . Z reguły właśnie tego typu gorącą wciąż masę transportuje się na budowę, gdzie jest wylewana, rozprowadzana równy sposób i utwardzana.
sitodruk
Bezpieczeństwo w pracy

Autor: cleong
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy chodzi o kationowe emulsje asfaltowe, to pozwolą one na nawet mocniejsze utrwalenie nawierzchni, jak też na lepsze złączenie kolejnych warstw ze sobą – sporo więcej zobaczysz na www. To jedynie niektóre z zastosowań, tak na dobrą sprawę wykorzystuje się takie emulsje dość często. Wydzielone są różne typy emulsji, jakich używa się do takich konkretnych zadań. Dlatego nie każdy rodzaj emulsji nada się do każdego zadania. Innego użyje się do układanie cieńszych warstw, innego do małych remontów na fragmentach dróg, a także innego do utrwalenia całości.
Budowanie dróg to temat bardzo obszerny, jakiego nie da się przedstawić w skrócie.

Zastosowane surowce to jedna sprawa, z kolei dochodzi tu jeszcze użycie specjalnych maszyn, jak również sam sposób robienia nawierzchnia. Ostateczny efekt prac jest zależny w związku z tym od całej masy czynników, z tego względu takie rezultaty mogą się bardzo różnić.
Jakiego rodzaju materiały używane są do budowania dróg? Do czego wykorzystuje się emulsje asfaltowe?
Tagi: