Od XV wieku gdy zaczęły powstawać drukarnie technika drukowania niebywale się rozwinęła. Wciąż pojawiają się coraz bardziej nowoczesne technologie które pozwalają na robienie nadruków na wspaniałych, innych niż papier, przedmiotach. Jedną z takich technik jest sitodruk.

Technika sitodrukowa była znana w krajach Dalekiego Wschodu już w starożytności. Jej intensywny rozwój nastąpił w XIX wieku na terenie Japonii. To właśnie ten kraj uważany jest dzisiaj za ojczyznę tej techniki poligraficznej. Z Japonii sitodruk w późniejszym czasie został rozpowszechniony do USA, teraz jest ceniony i z chęcią wykorzystywany we wszystkich krajach świata. W naszych czasach sitodruk odnajduje zastosowanie do wykonywania drukowania na przeróżnych przedmiotach. Ale nie tylko. Warto go zastosować do drukowania wzorów na rzeczach wyprodukowanych z drewna lub z tworzyw sztucznych. Maszyny sitodrukowe wytwarza się więc, dostosowując je do rozmaitych materiałów. Maszyny sitodrukowe różnią się też zastosowaną technologią. Są wśród nich takie, na których można przygotować nadruk (profesjonalny drukowanie tkanin) tylko na materiałach, ale również takie pozwalające wykonywać druki na szkle oraz drewnie. Jest więc ich sporo rodzajów (zobacz je tutaj).

robienie sitodruku

Autor: Nerds For Nature
Źródło: http://www.flickr.com

Maszyna do sitodruku może być nie tylko używana w dużych zakładach poligraficznych zajmujących się techniką sitodrukową. Ogromnym wzięciem cieszy się także maszyna do sitodruku ręcznego. Z jej użyciem można zrobić jednobarwne nadruki na koszulkach (specyfikacja maszyn do sitodruku). Jakość wykonanego nadruku w dużej mierze zależy od typu zastosowanej farby.

Zweryfikuj nasz ciekawy wpis (https://protlumaczenia.pl/tlumacz-przysiegly-rosyjskiego-online/), aby wysondować więcej niuansów na interesujący Cię temat. Zachęcamy i życzymy miłej lektury!

W technice sitodrukowej wykorzystuje się obecnie dwa rodzaje farb: wywabowe, czyli plastizolowe oraz wodne. Wadą farb plastizolowych jest dość nieprzyjemny zapach, po naniesieniu na powierzchnię, na której wykonywany jest nadruk koniecznie trzeba je utrwalić.

Proces utrwalania odbywa się w wysokiej, dochodzącej do stu sześćdziesięciu stopni, temperaturze. Są to mocno gęste farby, a nadruk nimi wykonany jest naprawdę trwały. Użycie farb wodnych także pozwala uzyskać trwałe nadruki na koszulkach. Nadruki na koszulkach wykonane techniką sitodrukową nie schodzą nawet po bardzo wielu praniach. Bez wątpienia aktualnie jest to najbardziej trwała metoda drukowania, która gwarantuje naprawdę świetne efekty.
Jak tworzone są kolorowe nadruki na koszulkach?
Tagi: