Od kiedy ludzkość poznała stał posiadamy narzędzia, natomiast dzięki narzędziom możemy obrobić cokolwiek. Dzięki stali posiadamy m.in. auta, domy, urządzenia gospodarstwa domowego, przybory, samoloty czy pociągi, itp. Stal jest używana w zasadzie do wszystkiego od gwoździa i młota po statki kosmiczne. Można ją dowolnie modelować, rozdzielać czy też zespolić lub wyginać.

wykorzystanie stali

Autor: Ian Atkins
Źródło: http://www.flickr.com
Można ją spawać, lutować, zawijać, skuwać, walcować, tłoczyć czy przekuwać. Dzięki stali mamy też różne odlewy. Stal (rzuć okiem na www.aner.com.pl/) posiada ogromne własności, gdyż podgrzana do właściwej temperatury staje się nadzwyczaj plastyczna oraz jest możliwość z niej ukształtować właściwie wszelką rzecz używając ręczne narzędzia czy też młotek. Przy pomocy właściwych zmian temperatury można całkowicie zmienić jej właściwości fizyczne między innymi wyżarzanie zmiękczające, utwardzanie, zmienianie cieplne, nawęglanie czy też azotowanie.

Lecz prócz tego dołączając do stali węglowej małe dawki pierwiastków takich jak chrom, nikiel, mangan czy też wanad oraz inne, można wytworzyć stal (witryna internetowa sprzedaż wyrobów hutniczych aner stal) wysokowytrzymałą. Stal wysokowytrzymała – dowiedz się więcej od SSAB – to stop, który jest poddany obróbce cieplnej, co wiedzie do realizacji dużej trwałości oraz twardości. Posiada duże właściwości, jak trwałość na rozciąganie czy dzielenie się, innymi słowy że trudno ją rozdzielić. Jest odporna na deformację oraz odkształcenia, a ta właściwość trzyma się nawet w dużych temperaturach, dlatego stosowana jest np w silnikach samolotów odrzutowych.

Stal wysokowytrzymała wykorzystywana jest do budowy statków, samolotów, a również jako wsporniki używane przy konstrukcji rozlicznych obiektów. Blachy s500mc posiadają wysoką zaporę plastyczności do obróbki na zimno. Są wykorzystywane do budowy konstrukcji stalowych. Blachy s500mc używane są np do wyrobów torów kolejowych, wsporników, podkładów szkieletów stalowych mostu czy też podpory na jakich trzymany jest cały wieżowiec.
Stal wysoko wytrzymała posiada duże zastosowanie w rozmaitym przemyśle, najwyższą moc i najwyższą jakość
Tagi: