Opony to niezwykle ważny element każdego pojazdu. Jako jego podstawa spełniają funkcję szczególną i muszą spełniać wiele założeń. Najbardziej istotne jest, by opony gwarantowały bezpieczeństwo. Zwykle bowiem to od ich sprawności uzależnione jest bezpieczeństwo osób przemieszczających się za pomocą pojazdu. Większej części ludzi opony przywodzą na myśl od razu auta. Są one jednak używane do znacznie większej liczby maszyn. Przykładem mogą być chociażby maszyny rolnicze. Na uwagę zasługuje fakt, jak wielkie są opony stosowane chociażby w ciągnikach i jak wytrzymałe sprawiają wrażenie. Faktycznie, im większy ciężar maszyny, tym opony muszą być bardziej wytrzymałe. Ma to ogromne znaczenie w przypadku większych ciężarówek i samochodów dostawczych, które transportują często wielotonowe ciężary. Opony ciężarowe powinny więc być przygotowane to tak wielkiego obciążenia, zwłaszcza że w przypadku takiego samochodu ewentualna kolizja bywa tragiczna w skutkach.

Nie tylko do aut

opona sportowa

Autor: Alexandre Ayih
Źródło: http://www.flickr.com

Jak już było wspomniane, nie tylko auta muszą posiadać odpowiednie opony. Opony rolnicze /informacje/ przykładowo muszą być specjalnie dostosowane do warunków, w jakich będą funkcjonować. Są to na przykład opony do kombajnów, które to są maszynami o ogromnej masie i specyficznym zastosowaniu. Ogumienie do tego rodzaju pojazdów jest więc przede wszystkim bardzo odporne, jak również przystosowane do pracy na trudnym i nierównym podłożu. Cechuje je zwiększona przyczepność. Opony używane są też w pojazdach dwukołowych, takich jak między innymi rowery. Istnieje sporo rodzajów opon do rowerów, uzależnionych od typu roweru, a co za tym idzie od rodzaju gruntu, na jakim mają najczęściej funkcjonować. Są więc opony szosowe przystosowane do jazdy po utwardzonej nawierzchni czy górskie, najlepiej spełniające swoje funkcje na trudnych trasach i nierównym gruncie.

Nowe życie opony – odnośnik do strony
Jak każdy typ produktu, także opony po demontażu można drugi raz zastosować. Nadają się do tego zarówno standardowe opony do aut osobowych, jak i opony dostawcze i inne /więcej/. Niezwykle często przykładowo widuje się zastosowanie starych opon na placach zabaw dla dzieci. Służą one bowiem za doskonałą huśtawkę po zawieszeniu ich na łańcuchach.

Typy i zastosowanie ogumienie
Tagi: