Są pojęcia, które tylko osobom po politechnice mogą się z czymkolwiek skojarzyć. Chociaż należy stwierdzić, że niektóre pojęcia mogą być jakoś kojarzone, ale raczej bardzo często osoby nie studiujące kierunków ścisłych kojarzą niewłaściwie. Do takich pojęć należy między innymi: wyżarzanie. Jest to proces obróbki cieplnej, który zależnie od tego, w jakim celu jest robiony, może może zachodzić w dwóch sytuacjach: poniżej lub powyżej temperatury krytycznej.

stal

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Co ważne wyżarzanie dotyczy obróbki cieplnej stali. Każdy wie, że trudno byłoby cokolwiek ze stalą zrobić, po prostu własnymi dłońmi. Nie jest to materiał tak elastyczny jak plastelina, dlatego też sposoby jego obrabiania są totalnie inne. Zajmują się tym inżynierowie, którzy wiedzą, o co chodzi i którzy są w stanie przewidzieć to, jak stal zachowa się pod wpływem działania na nią odpowiednią temperaturą.
Obróbka cieplna materiału

Ogrzewanie i studzenie stopów żelaza to w bardzo ogólnym zarysie wyżarzanie. Proces obróbki cieplnej daje wiele możliwości, pozwala między innymi na stopienie, czyli złączenie pewnych części, jak też ich właściwe odkształcenie. W wielu dziedzinach wyżarzanie jest niezbędnym procesem do właściwej pracy firmy (kontynuuj na Często ludziom zdaje się, że inżynierowie nie zajmują się takimi rzeczami jak obróbka cieplna stali. obróbka cieplna (zobacz obróbka cieplna)że inżynierowie projektują jedynie samoloty albo inne rzeczy i siedzą na stołkach za biurkiem. A rzeczywistość jest taka, że bycie inżynierem to też ubrudzenie sobie rąk i praca w zakładach produkcyjnych. Wiadomo, że po politechnice dostaje się większe pieniądze, ale trzeba pamiętać, że nie jest to szkoła wyższa, gdzie można sobie bimbać, więc za pięć lat kształcenia się w tej branży należą się jakieś dodatkowe profity. Zwłaszcza, jeśli dana osoba jest w stanie uzyskaną wiedzę wykorzystać w miejscu pracy.

Tak, więc jeśli chodzi o procesy typu wyżarzanie to właśnie inżynierowie sprawdzili, jaka temperatura będzie odpowiednia przy obróbce stali. Sprawdzili, jakie efekty można osiągnąć przez odpowiednie podnoszenie temperatury i jej obniżanie. A to sprowadza się m.in. do tego, że możemy zlikwidować pewne niedociągnięcia w produktach stworzonych właśnie z tego materiału (-> kliknij). Proces wyżarzenia jest ciągiem działań, który pozwala nanieść pewne poprawki, ale jakieś niedopatrzenie może też sprawić, że stal niewłaściwie się odkształci.
Ogrzewanie i chłodzenie stali