Kruszywa służą przede wszystkim jako materiał budowlany. Tą nazwą określa się materiały sypkie, które mogą występować naturalnie wzrokach (zobacz przejdź do oferty) powstawać sztucznie. Kruszywa mogą być tworzone poprzez rozdrabnianie skał. W tym celu stosuje się zarówno skały o większej, jak i o mniejszej twardości.

Wykorzystanie danego kruszywa uzależnione jest od jego typu lub od sposobu jego wytwarzania w przypadku kruszyw sztucznych. Surowce tego typu mogą być grube, lub też drobne. Kopalnia kruszywa to miejsce, gdzie wydobywa się kruszywa niesyntetyczne. W kraju istnieje około piętnastu takich zakładów. Większość z nich funkcjonuje w południowej części kraju. Oferują wydobywanie rozmaitych surowców. Nierzadko przy kopalniach działają również różnego rodzaju zakłady, trudniące się przetwórstwem wydobywanych surowców.

Wykorzystanie

Najważniejszym rodzajem kruszyw ze względu na zastosowanie są kruszywa drogowe. Surowiec taki także może występować w rozmaitych gatunkach i formach. Do powstawania dróg stosuje się takie materiały jak piasek, żwir, glina czy drobne odłamki skał. Z kruszyw powstają nasypy do budowy dróg oraz pozostałe elementy. Kruszywa służą również do utwardzania nawierzchni.

kopalnia-2

Kolejnym istotnym wykorzystaniem kruszyw oprócz budowy dróg jest wykorzystanie do tworzenia różnego typu mieszanin. Są to w dużym stopniu zaprawy, takie jak beton lub cement. Do takich środków często wykorzystuje się tłuczeń. Jest to środek złożony z odłamków twardych skał. Odłamki te często posiadają ostre krawędzie. Jedną z popularnych skał używanych w celach budowlanych i drogowych jest sjenit. Powstaje z niego sjenitowa kostka, która jest jednym z rodzajów kostki brukowej. Kostka taka wykorzystywana jest niezwykle często w charakterze nawierzchni placów, chodników czy parkingów.

Zalety

Kruszywa mają wiele zalet w zależności od ich typu. Stanowią dobry materiał do utwardzania dróg. Zwykle również posiadają wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ich różnorodność pozwala na jak najbardziej trafne dobranie surowca do potrzeb. Istnieje wiele firm oferujących wydobywanie i handel kruszywami, toteż odszukanie dobrego źródła potrzebnych materiałów nie będzie nastręczać większych trudności.

Źródło: sjenit.com.pl
Kruszywa – odmiany i zastosowanie
Tagi: