Rozpoczynając działalność gospodarczą, musimy zadecydować, czy chcemy być płatnikiem VAT, czy nie. VAT wiąże się z wieloma zaletami, ale też może być to rozwiązanie zupełnie bez sensu – wszystko zależy od specyfiki danej firmy.Działalność gospodarcza VAT jest opłacalna przede wszystkim wówczas, gdy wiemy, iż w firmie będziemy sporo inwestować w produkty albo w środki trwałe. Zakup produktów bez podatku VAT sprawia, że wydatki są znacząco niższe. Bycie VAT-owcem ułatwia także rozpoczęcie współpracy z innymi korporacjami, które też są płatnikami VAT.

biznes

Autor: KamiPhuc
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli jednak nasza działalność jest skierowana w głównej mierze do osób fizycznych i nie wiąże się z dokonywaniem częstych oraz znacznych sprawunków, możemy skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, z zaznaczeniem, że w roku kalendarzowym wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy kwoty 150 tysięcy zł. Istnieją też takie typy działalności gospodarczej, które wymuszają od początku bycie płatnikiem VAT, na przykład kiedy handlujemy wyrobami zawierającymi metale szlachetne, lub gdy nabywamy ziemie pod inwestycje. Jeżeli posiadamy wątpliwości, czy warto być VAT-owcem, zawsze można poprosić o pomoc doświadczonego księgowego.

Pragniesz pogłębić swoją wiedzę na wybrany temat? Zapraszamy Cię więc po inne wątki tu (https://biuro-protax.pl/artykuly/co-to-jest-jpk_vat/) – najedź na link i przenieś się do następnej witryny pełnej ciekawych wpisów.

Jeśli korzystamy z usług biura rachunkowego, to prawdopodobnie ominie nas także korekta VAT, która jest trochę stresująca dla właścicieli firm, a konieczna, jeśli nie chcemy ponosić konsekwencji prawnych oraz ekonomicznych. Biuro rachunkowe pomoże nam również w sytuacji, gdy planujemy ulepszenie środka trwałego .

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com

Ulepszenie środka trwałego to w ogóle temat bardzo skomplikowany i rozpoczynającemu dopiero działalność przedsiębiorcy ciężko jest zorientować się w tych wszystkich zapisach prawnych. O ile jeszcze korekta VAT jest do przejścia przy korzystaniu z dostępnych w internecie poradników, o tyle kwestie wiążące się z powiększeniem wartości środka trwałego mogą wzbudzać wiele dylematów. Dlatego, jeśli prowadzona jest działalność gospodarcza VAT (czytaj więcej tu), naprawdę dobrze jest mieć w pogotowiu doświadczonego księgowego, który w razie potrzeby pomoże zinterpretować ustawę, zasugeruje, jak działać, przygotuje za nas niezbędne pisma. Miesięczna obsługa biura rachunkowego nie jest dużym wydatkiem, a przecież będąc VAT-owcem i tak możemy ją sobie odpisać od podatku.

Być VAT-owcem – wady i zalety
Tagi: