Jest tak faktycznie wiele sposobów, ażeby przeciąć grubą blachę z miękkiej stali. Znaczna ilość z tych metod odnosi się do automatyzacji, pozostałe będą pasować do cieńszych blach, inne do grubszych, kolejne są bardziej szybkie, drugie wolniejsze. Identycznie możemy powiedzieć o kosztach, gdyż można ciąć taniej i drożej. Identycznie można to określić, jak zlecane jest na przykład gięcie stali. W naszym artykule poznasz cztery główne metody wykorzystywane w maszynach CNC do wycinana kształtów.

stal

Autor: Karl-Ludwig Poggemann
Źródło: http://www.flickr.com
Cięcie palnikiem tlenowym oraz cięcie gazowe to z pewnością najstarszy proces wycinania miękkiej stali, podobnie jak gięcie stali – zajmują się tym producenci stali. Tak naprawdę jest to prosty proces, zaś sprzęt jest dosyć tani. Palnik tlenowy jest w stanie przeciąć dość grubą blachę, rzeczywiście ogranicza go jedynie ilość dostarczanego tlenu. Istnieją przypadki, kiedy palnik tlenowy przecina stal o grubości 900 a nawet 1220 milimetrów. cięcie (stal kwasoodporna) stali to także cięcie plazmowe. Tego rodzaju sposób zapewnia większe prędkości, niż cięcie tlenowe. Nie ma jednak tak dobrze, ponieważ w zamian nie dostaniemy tak wysokiej jakości, jak w przypadku powyżej.

profile stalowe

Autor: KNAUF
Źródło: KNAUF

Optymalna grubość blachy, która gwarantuje najlepszą jakość krawędzi ma od około sześciu milimetrów do 40 milimetrów. Jak mamy do cięcia dość cienką lub bardzo grubą blachę, to generalnie prostopadłość krawędzi jest gorszej jakości, choć równość krawędzi jest na dosyć dobrym poziomie. Cięcie laserowe jest najlepsze do cięcia miękkiej stali, jakiej grubość wynosi około 30 milimetrów (max.). Osiągniecie odpowiednich i zadowalających rezultatów powyżej dwudziestu pięciu milimetrów wymaga bardziej wysokiej jakości wszystkich elementów, tj. materiał, ale także czystość gazu czy stan dyszy. Tego rodzaju cięcie nie jest procesem zbyt szybkim, bo w przypadku miękkiej stali to tak naprawdę proces przepalania. Wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę skupionej wiązki lasera zamiast płomienia podgrzewającego.

Tak więc prędkość jest ograniczona przez zachodzące reakcje chemiczne między żelazem i tlenem. Ostatni z metod to cięcie strumieniem wody. Tego rodzaju strumień wody idealnie się do tego nadaje, ponieważ oferuje równe i bardzo dokładne cięcie. Tego rodzaju cięcie może być lepsze niż cięcie laserowe, bo gładkość krawędzi prezentuje się lepiej, nie ma także odkształceń cieplnych. Dodatkowo, strumień wody nie ma ograniczeń, jakie odnoszą się do grubości, a tak jest w przypadku cięcia laserowego oraz plazmowego. Jeśli już jednak należy określić granicę, to wynosi ona od 150 do 200 milimetrów.
Jakie są sposoby wycinania stali? Jaki ze sposobów rokuje najbardziej obiecująco?