Prowadzenie ciągnika siodłowego wymaga od kierowcy wyjątkowo dobrych umiejętności i rozwagi, ponieważ sterowanie samochodu z tak ciężką naczepą nie zalicza się do zadań prostych. Częstokrotnie przemierzają oni wielokilometrowe trasy, podczas których narażeni bywają na liczne niedogodności i niebezpieczeństwa.

Na trasach zdarzają się nieprzewidywalne sytuacje

Ciężarówka, tir, transport

Autor: Mattox
Źródło: http://www.sxc.hu

W czasie jazdy prowadzący jest narażony na zaskakujące okoliczności, jakie potrafią skutkować długą przerwą w jeździe. W przypadku tirów usterki są naprawdę kłopotliwe, ponieważ tak duży pojazd mógłby bez trudu zastawić trasę przejazdową i nie wszędzie ma się możliwość zaparkować (szczegóły w podanym źródle) razem z calutką naczepą. Przez to bardzo istotne bywa, żeby przed wyjazdem w trasę, bardzo skrupulatnie sprawdzić kondycję wozu, jak również zgłosić mechanikowi wszystkie odstępstwa, które wzbudzają niepokój kierowcy. Regularne przeglądy tirów pozwalają zmniejszyć zagrożenie przykrych zastojów w podróży.

Jeżeli zdarzy się usterka

Naturalnie awaria pojazdu może przydarzyć się także w przypadku ciągnika regularnie serwisowanego, a wtedy będzie się zmuszonym do wykonanie jak najszybszej naprawy oraz powrotu na trasę. Na ewentualność takiej usterki należy zawczasu dowiedzieć się, gdzie działa holowanie tir, która podejmie się holowania tak znacznego ciągnika albo dokona odpowiednich napraw na trasie. W pogotowiu należy mieć przygotowane namiary, konieczne informacje można także otrzymać w internecie, na stacjach paliw lub u innych kierowców.

Czasem warsztat s-performance – (regeneracja filtra cząstek stałych) jest niepotrzebny

ciężarówka

Autor: Barry Lewis
Źródło: http://www.flickr.com

Usterki w wozie mogą mieć różnorakie podłoże oraz stopień zaawansowania. Może się zdarzyć, że holowanie tira do warsztatu nie będzie potrzebne ponieważ naprawa naczep albo ciągnika może mieć miejsce bezpośrednio na drodze. To spora gospodarność czasu i zachodu dla prowadzącego, szczególnie jeśli jest zmuszony on czuwać nad powierzonym ładunkiem. Oczywiście tyczy to przede wszystkim niegroźnych usterek, mimo wszystko rozmawiając z pomocą drogową, należy zyskać pewność, że pełnią oni też usługi na miejscu zdarzenia i posiadają w wozie właściwe narzędzia.

Gdy twój wóz będzie znajdował się w opałach w trasie, koniecznie wezwij pomoc drogową
Tagi: