Mamy czas grzewczy, a oznacza to, iż w niejednej spółdzielni mieszkaniowej bądź wspólnocie uskuteczniane będzie rozliczenie zużycia ciepła, gdyż dużo zarządców nieruchomości robi to właśnie w czasie okresu grzewczego. W naszym kraju w bardzo wielu biurowcach stosowane są inaczej zwane podzielniki kosztów ogrzewania. Podzielniki to sprzęty służące do podzielenia kosztów ogrzewania całego budowli na pojedynczych mieszkańców symetrycznie do ilości ciepła pobieranego poprzez ich urządzenia grzewcze czyli kaloryfery.

Ciepłomierze

Źródło: bmeters.pl

Wykorzystywanie podzielników zamiast ciepłomierzy wymuszone zostało wyszukiwaniem strategii rozrachunków cen użycia ciepła w budynkach posiadających łączne i nie raz w liczbie większej niż jeden, piony instalacji centralnego ogrzewania. Te stare wobec instalacji centralnego ogrzewania układy biurowców, praktycznie uniemożliwiają montaż ciepłomierzy, jedynymi strategiami rozliczenia była w zasadzie opłata ryczałtowa połączona z powierzchnią lokum czy też mieszkania.

Wdrożenie podzielników zamieniło ów stan rzeczy ale oczywiście zrodziło też serię wątpliwości co do sposobów pracy podzielników i pomyłek z tym związanych (zobacz tutaj). Wyliczenie kosztów ogrzewania powierzchni w oparciu o wskazania indywidualnego ciepłomierza prawdopodobne jest tylko wtedy, gdy w każdym lokalu w bloku jest odrębna sieć rurociągów przyłączonych do kaloryferów, która ma jedno wejście i jedyne wyjście łączące je z instalacją centralnego ogrzewania w budynku.

Zobacz też inną bazę artykułów poruszających omawiany wątek – bez obaw – wejście za darmo (http://www.tarasfactory.pl/realizacje/), więc wejdź na ten odnośnik.

Ów plan instalacji centralnego ogrzewania bywa używany w segmentach nowych lub poddanych remontowi generalnemu. Ciepłomierze podporządkowują się potrzebie zatwierdzenia rodzaju i legalizacji.

ognisko

Autor: cuatrok77
Źródło: http://www.flickr.com

W razie niepewności dotyczących poprawności ich wskazań, mogą być kierowane do ekspertyzy w okręgowych urzędach miar.

Zaabsorbował Cię omawiany artykuł? Jeżeli tak, to wejdź na ten link – to bardzo użyteczna strona (https://www.narzedziownia-lucznik.pl/maszyny/), która też będzie warta Twojej uwagi.

W rzeczywistości rozliczanie ciepła z zastosowaniem podzielników kosztów wygląda tak iż w dniu rozliczenia ciepła spisuje się wskazania wszelakich podzielników w domu oraz wskazanie ciepłomierza na łączu energii cieplnej domu. Wskazania podzielników dla danego lokalu, a nawet pomieszczenia przelicza się przez współczynnik korygujący, który na celu uwzględnienie np. narożnego umieszczenia lokalu.

Zastosowanie ciepłomierzy i podzielników ciepła w czasie wyliczania zużycia ciepła w lokalach spółdzielczych czy wspólnotach.
Tagi: