Jak ważne są różnego rodzaju dochodzenia, realizowane inspekcje i inne tego typu praktyki, nie trzeba chyba nikomu uświadamiać. Jakby się nad nimi głęboko zastanowić to tworzą one znaczną cząstkę naszego życia, ale są bez wątpienia konieczne, iżby można było jak |najlepiej żyć.

testy

Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com
Różnego typu metody i certyfikacje liczą się w świecie medycyny, ale również każdego pacjenta. Inne, jak na przykład badania mikrobiologiczne dopisują do określenia wielu fascynujących zjawisk (kliknij w link).

Takie testowanie sprzyja znalezieniu drobnoustroju chorobotwórczego w klinicznym materiale, a w konsekwencji rozpatrzenie jego wrażliwości na antybiotyki. To doświadczenie składa się z kilku kroków. W początkowym testujemy posiew i prowadzimy hodowlę drobnoustrojów. Drobnoustroje tlenowe zwykle wymagają do rozwoju 18-24 godzin inkubacji, lecz pomimo to bakterie beztlenowe (niektóre tlenowe) i grzyby w wielu przypadkach potrzebują przedłużonej inkubacji do 48-96 godzin. Zdarza się, że trzeba nawet poczekać kilka tygodni. W następnym etapie mamy izolację i identyfikację drobnoustroju przy pomocy testów manualnych, automatycznych lub półautomatycznych.

W trzecim etapie musimy zaznaczyć wrażliwość drobnoustroju na leki. Na ogół używana metoda to dyfuzjno-krążkowa. Dzięki niej zdołamy zakwalifikować dany drobnoustrój do jednej z kilku wersji. Mamy następujące do wyboru: oporny, średnio wrażliwy i wrażliwy. Szczepy przeciętnie wrażliwe świadczą o tym, iż nie można zaplanować sukcesu terapeutycznego.

badania

Autor: CIAT
Źródło: http://www.flickr.com
Ale jesteśmy w stanie go uzyskać w przypadku, gdy zdołamy dostarczyć wyższą porcję antybiotyku. Korzystna zmiana także zajdzie, jeśli zdołamy zwiększyć częstotliwość jego podania. Istnieją też dodatkowe metody diagnostyki wrażliwości na leki. Na przykład metoda rozcieńczeniową.

W tych badaniach niezwykle ważny jest wynik.

Jeśli masz ochotę pogłębić swoją wiedzę na omawiany temat, to przejrzyj nowy materiał (http://alpbis.pl/), który na pewno będzie dla Ciebie niesamowicie ciekawy.

Końcowy rezultat dodatni jest wydawany, gdy zakończony pozostanie bieg identyfikacji drobnoustroju, a tym samym będzie możliwe jego oznaczenie wrażliwości na leki. Ujemny rezultat wydawany jest w sytuacji, podczas gdy po czasie inkubacji (24-48 godzi – posiew krwi i 5 dni – płyn mózgowo-rdzeniowy) nie oznajmiono przyrostu drobnoustrojów.

Niewielkie badania – ogromne rezultaty. O przydatności i niezbędności doświadczeń, które pozwalają nam zrozumieć różnorodne zjawiska
Tagi: