Suszenie drewna jest konieczne, aby surowiec taki mógł być użyty do tworzenia mebli czy innych przedmiotów. Proces taki wymaga dużych umiejętności, gdyż tego typu surowiec jest niezwykle delikatny.

Jeżeli jednak proces suszenia drewna zostanie wykonany przez profesjonalistów, utworzone z niego meble mogą służyć przez długi okres czasu.
pojemniki

Autor: Glen Wallace
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieją przeróżne metody na suszenie drewna i są one uwarunkowane m.in. od jego gatunku, gdyż posiadają one różną wilgotność. Odpowiednia wiedza z zakresu znajomości rodzajów drzewa pozwoli na odpowiednie dostosowanie temperatury. Profesjonalna suszarnia drzewa może posługiwać się metodą konwekcyjną, która polega na sposobie unoszenia ciepła. Może pochodzić ono ze spalania cieczy lub gazu. Technika ta zezwala na przekazywanie odpowiedniej porcji ciepła. Wilgoć z osuszanego w taki sposób drzewa przenoszona jest na zewnątrz. Sam cykl mógłby odbywać się na dworze przy wykorzystaniu specjalistycznej suszarni. Do suszenia drewna może być wykorzystana także technika (https://arapneumatik.pl/k-7-technika-prozniowa) stykowa. Opiera się ona na wymianie ciepła między drewnem oraz nagrzewającym to drewno ciepłem stałym. Wykorzystywana jest tu energia kinetyczna.
beton komórkowy

Autor: Bruk-Bet®
Źródło: Bruk-Bet®

Inną metodą wykorzystywaną do suszenia drewna jest technika promieniowania, w której wykorzystuje się podawanie energii termicznej. Stosowany jest tutaj prąd elektryczny i zjawiska strat dielektrycznych na skutek oddziaływania pola elektrycznego. Funkcjonuje poza tym technika kombinowana, w której stosuje się połączenie różnych sposobów osuszania. Umożliwia to bardzo szybkie uzyskanie efektów suszenia na całej długości drewna.

Następną metodą na osuszanie drzewa jest technika próżniowa. Taka suszarnia posiada pompę próżniową oraz pompę ciepła. Ma to znaczny wpływ na prędkość procesu osuszania. Suszarnie próżniowe mogą posiadać różną pojemność oraz mogą być urządzeniami wolnostojącymi.
Jakie są sposoby na suszenie drewna i dlaczego są one konieczne?
Tagi: