Sposób odlewania części za pomocą form opracowano już wieki temu. Do chwili obecnej metoda pozostała taka sama, zmienił się jedynie sprzęt. Kiedyś tą metodą wykonywano nieskomplikowane części ze stopów metali, które topiły się jedynie w niskiej temperaturze. Zanim opracowano piece hutnicze, obróbka cieplna elementów metalowych była bardzo skomplikowana i wymagała ogromnego nakładu pracy. Następnie nauczono się produkować piece które rozgrzewa się do wielkich temperatur, wykorzystując do tego szeroko dostępne paliwo. Na dzień dzisiejszy produkuje się masowo precyzyjne elementy, a urządzenia kontrolują każdą niedoróbkę w odlewie i odrzucają uszkodzone egzemplarze.

Technologia w hucie

odlew

Autor: Kirt Edblom
Źródło: http://www.flickr.com

Największą precyzję można otrzymać odlewając element pod ciśnieniem. Strumień rozpuszczonego metalu jest wtedy wprowadzany pod dużym ciśnieniem do formy. Odlewy wykonane tą technologią charakteryzuje tak duża dokładność, że nierówności powierzchni odlewu można zobaczyć wyłącznie pod mikroskopem. Główną wadą takiego sposobu jest jednak szybkie zużywanie form (szczegóły tutaj żywice elastyczne), dzięki czemu jest to metoda droga i wykorzystywana jedynie przy wykonywaniu elementów wymagających tak dużej precyzji. Mniej precyzyjne technologie zakładają późniejszą ręczną obróbkę części, przez co każda wyprodukowana część różni się od siebie. Tego rodzaju techniki stosuje się jednak głównie przy odlewaniu elementów ozdobnych, jak np. rzeźb.

odlewy

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewanie to zabawa
Obróbka to rozległa branża, która obejmuje nie tylko powielanie części z metalu na potrzeby techniczne. Tym sposobem wykonuje się także elementy plastikowe, jak na przykład uwielbiane przez dzieci klocki. Jest to o tyle mniej kosztowne, że plastik nie wymaga tak dużych temperatur, a jedna matryca może posłużyć do wykonania znacznie większej liczby części.

Napisaliśmy dla Ciebie niezwykle fascynujący artykuł, zatem nie czekaj dłużej tylko odwiedź nas (http://www.grupapartner.pl/oferta/partner-serwis-dla-przemyslu/przemysl-wydobywczy.html), a z pewnością znajdziesz ciekawe informacje na omawiany temat.

Za pomocą tej metody klocki pasują do siebie i jest możliwe tworzenie bardzo skomplikowanych konstrukcji przy wykorzystaniu dużej liczby zestawów gotowych części. Oprócz tego technologie odlewnicze umożliwiają tworzenie plastikowych części ruchomych, co poskutkowało stworzeniem słynnych serii klocków technicznych. Zobacz więcej o tym:

Techniki powielania części z metalu
Tagi: