Typowy przedsiębiorca to człowiek, który jest zmuszony stale nad czymś myśleć. Pozyskiwanie klientów, nowe rynki to tylko część jego kompetencji, równie silnie ważne są inne zagadnienia, stricte urzędowe, o jakich należy pamiętać. Najczęściej za kwestie urzędowe, księgowe odpowiada ktoś oddelegowany w firmie, pomimo to to jakiej osobie zaufamy także będzie miało wpływ na końcowy sukces. Z tego również względu nawet jeśli szef ma właściwych ludzi od tych spraw, to sam musi orientować się w najważniejszych zagadnieniach.

A które to są najistotniejsze zagadnienia? Na przykład obowiązek wystawienia faktury . Wcześniej było tak, iż jeśli zrealizowanie usługi lub dostawa towaru miała być potwierdzone fakturą, należało ją wystawić nie później niż w 7 dniu od dnia zrealizowanej usługi. Od 2014 roku to się zmieniło i aktualnie jest tak, iż fakturę powinniśmy wystawić nie później niż piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrobiono daną usługę. W mijającym roku pojawiły się też tak zwane faktury zaliczkowe, to znaczy, iż podatnik musi wystawić fakturę w sytuacji, jak przed wykonaniem usługi otrzyma część należności, co spowoduje, że powstanie obowiązek podatkowy.

finanse

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Również inne sprawy są dość ważne, jak zus do odliczenia czy właściwość miejscowa urzędu skarbowego .

Jeśli ciekawi Cię ciąg dalszy systemy transportu wewnętrznego tego wpisu zapraszamy do kolejnego artykułu, który czeka na Ciebie pod podanym linkiem. W nim odejdą wszystkie Twoje wątpliwości.

Jeśli chodzi o zus, jakie trzeba odliczyć, to najczęściej składki zmieniają się z roku na rok, lecz zawsze należy dostosować się do obowiązujących kwot. Co do kolejnej wytycznej to powinniśmy pamiętać, że podatnicy osiągający dochody powinni do trzydziestego kwietnia złożyć wypełnioną deklarację podatkową do właściwego urzędu skarbowego.

Taką właściwość taką definiujemy wedle miejsca zamieszkania, w sytuacji przedsiębiorców wedle miejsca świadczenia usług. To istotne, bo dzięki temu jesteśmy przyporządkowani do określonego organu podatkowego i nie ma bezsensownego zamieszania z tym związanego. Pamiętajmy o tych ważnych sprawach, nawet kiedy nie jesteśmy całkowicie za nie odpowiedzialni. Przezorność nigdy nie zaszkodzi, a kto wie, może będzie konieczna w razie krytycznych okoliczności. A w tak w kryzysowym momencie faktycznie docenimy swoją zapobiegliwość a może nawet zbyt mocną ostrożność, jaka zyska miano czegoś ważnego.

Frapują Cię przedstawiane tutaj tematy? Jeśli tak, to kliknij ponadto ten link – są tutaj ważne informacje, które też Cię zainteresują!

To dzięki takiemu podejściu do prowadzenia własnego biznesu możemy mówić o trzymaniu kontroli nad tym całym trudnym procesem.

O jakich kwestiach każdy przedsiębiorca musi pamiętać. Parę istotnych spraw, jakie musimy znać
Tagi: