Aluminium jest niezwykle znanym metalem, który jest służący np. do tworzenia felg samochodowych czy sprzętów sportowych. Żeby powiększyć jego wytrzymałość na starcie, używana jest technologia pod nazwą anodyzowanie.

Część

Autor: TheGuyCalledDennis
Źródło: http://www.flickr.com
Tworzona jest na powierzchni niegruba warstwa tlenku, która ma na celu ochraniać metal przed uszkodzeniem.
sprzętu

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Proces ten jest wykorzystywany także w przypadku innych metali, np. stali albo stopów magnezu. W niektórych przypadkach anodyzowanie mogłoby zupełnie uniemożliwić korodowanie materiału. Proces taki wykorzystywany jest również w celach dekoracyjnych, gdyż produkuje nie dającą się zetrzeć powłokę. Kolejnym powodem, dla którego proces anodowania jest przeprowadzany, to wytworzenie warstwy izolacyjnej na powierzchni folii wykonanej z aluminium. Można by ją następnie użyć do tworzenia kondensatorów. W czasie tego procesu anodą jest poddawany obrabianiu metal, z kolei elektrolitem jest roztwór kwasu chromowego. Taki proces wykonywany jest najczęściej przy pomocy prądu stałego. Stworzona w taki sposób powłoka ma trochę porowatą budowę, która może umożliwiać jej barwienie na m.in. złoty kolor. Wykorzystywane są do tego zazwyczaj pigmenty organiczne. Jeżeli interesuje Cię tego typu technika jak anodowanie anodowanie aluminium śląskie to region, w którym z pewnością odnajdziesz odpowiednią spółkę.
W celu utrzymania odpowiedniej ochrony do danego metalu, na warstwie tlenku wykonuje się proces uszczelniania we wrzącej wodzie. W przypadku aluminium anodyzowanie jest wykorzystywane tylko do celów antykorozyjnych.

Znacznie częściej robi się to do celów dekoracyjnych bądź aby powiększyć wytrzymałość takiego metalu na ścieranie. Jest to jeden z najpopularniejszych procesów używanych do celów uszlachetnienia aluminium.
Jak można skutecznie poprawić wygląd aluminiowych części do motocykla?
Tagi: