Elektrownia to zakład przemysłowy, w którym wytwarzana jest energia elektryczna poprzez wykorzystanie odmiennych rodzajów energii. Drugim pod względem rozmiaru tego typu zakładem w stolicy jest ten, który znajduje się w dzielnicy Białołęka.

komputer

Autor: mattbuck4950
Źródło: http://www.flickr.com/photos/mattbuck007/2868259773/sizes/l/
Jest to też obiekt, który w jednym procesie produkuje również ciepło w formie wody o niezwykle wysokiej temperaturze.

Sprawdź następne pokrewne niezwykle użyteczne źródło informacji na objaśniany problem – kliknij tutaj i przeczytaj więcej w serwisie producent pillow plate.

Innymi słowy zakład ten to również elektrociepłownia. Dysponuje ona więc dwoma typami mocy: elektryczną (350MW) i cieplną (1561 MW). Najważniejszym materiałem, który jest stosowany do produkcji jest węgiel kamienny. Elektrownia Żerań została przekazana do użytku już w 1954 r., przy czym prace budowlane były wykonywane jeszcze przez dwa kolejne lata. Zakład ten był często modernizowany oraz rozbudowywany. Z biegiem lat region obsługiwany przez tę elektrownię był coraz większy. Poza tym w latach 90-tych XX wieku przekonstruowano układy przepływowe turbin, co powiększyło moc elektryczną tej elektrociepłowni.

licznik energii elektrycznej

Źródło: flickr.com

Następna modyfikacja, która miała miejsce na przełomie XX oraz XXI wieku posiadała za zadanie uruchomienie dwóch kotłów fluidalnych, co jeszcze bardziej polepszyło wydajność tego zakładu. W 2011 r. zbudowano duży, mający 55 m wykonany z betonu silos na tzw. popiół fluidalny, który uprzednio był wywożony na specjalne składowisko. Aktualnie elektrownia Żerań jest w trakcie przemiany zasilania z paliwa węgielnego na paliwo gazowe. Nie będzie już potrzebna więc konieczność transportowania odpadów na to składowisko. Ciekawą nowinką jest to, że śmieci (zobacz toensmeier zachód) te były chętnie wykorzystywane przez firmy z branży budowlanej.

Ponadto na terenie elektrowni mieści się także oddział Straży Pożarnej oraz pewny obiekt hotelowy. Na terenie składowiska planuje się utworzenie m.in. powierzchni biurowych.
Jak funkcjonuje Elektrownia Żerań i co jeszcze mieści się na jej obszarze?
Tagi: