Możliwe, że nigdy nie spotkaliśmy się ze słowem anodowanie. Jednak z produktami, które przeszły taki sposób obróbki, mamy do czynienia niemal codziennie.

kraj
Salon z kominkiem

Autor: TNS Sofres
Źródło: http://www.flickr.com
ziarna pszenżyta przesypujące się przez dłonie młynarza

Autor: Olearys
Źródło: http://www.flickr.com
Anodowanie to alternatywna oraz mniej kosztowna wersja malowania proszkowego. Polega to na utworzeniu na powierzchni jakiegoś metalu warstwy tlenku, która będzie zabezpieczała go przed różnymi działaniami atmosferycznymi i chemikaliów. Proces anodowania jesteśmy w stanie także określić procesem elektrolizy. To dwie równorzędnie pojawiające się nazwy na określenie tego samego zjawiska. Plusem anodowania wydaje się być z pewnością to, że powłoka mocno przylega do metalu i można ją malować na wybrany odcień. Tak naprawdę faktura ochronna składa się z dwóch warstw.

Szukasz może innych tego typu idei związanych z przedstawianym w tym wpisie tematem? Jest na to doskonała rada: kliknij tu i zobacz więcej w tej treści (http://www.bazalt.pl/)!

Wewnętrzna jest niesłychanie twarda oraz odpowiada za ochronę metalu, a ta na zewnątrz jest porowata i z tego powodu szybko się ją maluje. Pigment będzie do niej ściśle przylegał i nie będzie odpryskiwał. Lakier wszakże też wydaje się być warstwą ochronną. Istnieją trzy klasy anodowania. Pierwsza jest najlepsza, gdyż warstwa chroniąca będzie wtedy najgrubsza — wynosi 0,7 milsa. Są jeszcze druga oraz trzecia klasa, które według kolejności mają 0,4 milsa i 0,1 milsa grubości. Metal (zobacz również) nakrętki pływające pokryty powłoką pierwszej klasy będzie odporny na rdzewienie nawet |0 lat.

Anodowanie używa się w licznych dziedzinach przemysłu: przykładowo w budowaniu statków, motoryzacji czy przy produkcji ram okiennych. Jeżeli interesuje nas anodowanie Śląsk jest regionem, gdzie bez problemu wyszukamy zakłady, które biorą zlecenia na tego rodzaju prace.
Anodowanie wydaje się być bardzo dobrą metodą na zabezpieczenie powierzchni metalowych przed rdzą
Tagi: