Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Odlewnictwo urasta obecnie do rangi prawdziwej sztuki. Technologia opierająca się na zalewaniu formy ciekłym materiałem, który następnie w procesie reakcji chemicznej tężeje w formę stałą, to gratka dla fanów fantazyjnych kształtów, oryginalnych rzeczy. Wydawałoby się, że ta klasyczna technika, tak bardzo sławna w czasach naszych dziadków odchodzi powoli w niepamięć. Nic z tego. W swojej klasycznej postaci przeżywa prawdziwy odrodzenie w wielu dziedzinach.

Może już dziś ciężko napotkać tradycyjnych kowali zajmujących się własnoręcznym odlewaniem np. wyrobów z metali szlachetnych, to wciąż jest na nie popyt. Okucia do powozów konnych można dziś oglądać na festynach, złocone klamki zaś w dworkach jednak mimo upływu czasu robią podobne wrażenie. Na każdym targu możemy odlewy (witryna internetowa)źć odlewy ramek na zdjęcia, medaliony. Drobiazgi stare, pamiętające zeszłe stulecie. Również obecnie odlewnictwo cieszy się znacznym powodzeniem. Co prawda wymaga innych sposobów niż 20 lat temu, jednak wciąż efekty odlewnictwa są widoczne w każdej praktycznie dziedzinie życia. Wystarczy wymienić takie gałęzie jak ciepłownictwo oraz te bardziej ukierunkowane na naszym życiem duchowym jak gabinety figur woskowych, nie zapominając już o postrachu nie jednego ogrodu czyli wszędobylskich krasnalach ogrodowych. Jednak do najczęściej wytwarzanych odlewów możemy zaliczyć te z aluminium.

obróbka cieplna

Źródło: alwro.com.pl

Dzisiejsze odlewnie, w których tworzodlewy (nasz serwis www) np. odlewy ciśnieniowe to wielkie hale z ciężkimi maszynami. Do stworzenia odlewów używa się przeważnie kilka stopów aluminiowych. Aby zagwarantować najwyższą, jakość stopu, skład materiału sprawdzany jest specjalnym urządzeniem. Gdy wszystko jest w porządku przetapiane są w piecach. Ciekły metal zostaje później wzbogacony o pierwiastki szlachetne. Do formy wtryskiwane jest przy pomocy podbierakom. Gdy metal zakrzepnie to, co zostało stworzone, maszyna poddaje naszą część dalszej obróbce.
Obróbka cieplna jest zakończeniem produkcji. Jednak zanim element dojdzie do tego etapu, i nasz odlew umieścimy w piecu musi on jeszcze przejść przez sprawdzenie jakości. Do tego celu stosuje się m.in. z zdjęć rentgenowskich, aby wykluczyć niewidoczne gołym okiem odpryski. Po drodze może go czekać jeszcze śrutowanie, które mają nadać szlachetności odlewom. Czy to w postaci elementów dla przemysłu, czy też teatralnych gadżetów, figurek zwierzątek, odlewy to interesująca forma procesu.

Źródło: Alwro S. A.
Odlewnictwo – czyli renesans zapomnianej techniki
Tagi: