Jeśli jeżdżąc samochodem pragniemy zawsze dotrzeć do wyznaczonego celu, powinniśmy przestrzegać przepisów oraz mieć sprawne pod względem technicznym auto. To zrozumiałe, jednak niestety nawet najostrożniejszemu kierującemu może przydarzyć się kolizja czy nawet wypadek.

blachy

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli będzie miało to miejsce na obszarze innego kraju, np. Niemiec, będzie to dodatkowy kłopot.
Naturalnie podobnie jak w Polsce, w Niemczech także odpowiedzialny za spowodowanie wypadku jest kierujący, z którego winy doszło do tego typu zdarzenia drogowego. Oczywiście zaistniałe w ten sposób szkody są likwidowane z OC sprawcy. Niemniej jednak, jeśli nie znasz j. niemieckiego lub tamtejszych przepisów, prawdopodobnie przydatna byłaby Ci kompetentna pomoc. Z tego też powodu warto pamiętać, że jeżeli zdarzy się Ci wypadek Niemcy to kraj, gdzie pracują spółki, które wyspecjalizowały się w pomaganiu tego typu ludziom jak Ty. Takie podmioty zatrudniają adwokatów, więc mogłyby również oferować pomoc w staraniach o odszkodowanie czy zadośćuczynienie.
Wieszak na narzędzia

Autor: Praktiker
Źródło: Praktiker
Jeżeli taka okoliczność się wydarzy, należy naturalnie m.in. zgasić Silnik, zaciągnąć hamulec (ciekawe propozycje) ręczny i (jeśli jest to możliwe) włożyć kamizelkę odblaskową. Ponadto trzeba również udzielić pierwszej pomocy. Jeżeli sprawcą wypadku jesteś Ty, powinnaś przekazać poszkodowanemu tego typu dane jak imię oraz nazwisko, adres zamieszkania czy numer ubezpieczenia i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli nie znamy bardzo dobrze j. niemieckiego, bardzo istotne jest to, żeby nie podpisywać stwierdzenia winy (Schuldbekenntnis).

W wypadku niezawinionej szkody, poszkodowany ma prawo zamówić wykonanie opinii niezależnego rzeczoznawcy. W tym również może dopomóc spółka, która specjalizuje się w oferowaniu pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach na terenie Niemiec.
Którego pisma nie powinno się podpisywać, jeżeli jest się poszkodowanym w wypadku w Niemczech?
Tagi: