Ze względu metodę montowania zamki dzielimy na wpuszczane i nawierzchniowe. Wpuszczane inaczej są nazywane wewnętrznymi i zakładane są jak sama nazwa mówi w wewnątrz drzwi w specjalnie przygotowanym do tego otworze. Te drugie przytwierdzane są do drzwi. Z reguły z jednej strony są one otwierane za pomocą klucza zaś z drugiej za pomocą zasuwy.

Nim kupimy zamek do drzwi trzeba sprawdzić parę niby drobnych a jednak wielce ważnych rzeczy. W głównej mierze należy sprawdzić, jak otwierają się drzwi. Dalej, jaka jest grubość również wysokość drzwi a również wielkość i kształt zamka. Kupować należy zamki atestowane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Zamek możemy wymienić osobiście albo skorzystać z pomocy fachowców. Trzeba tylko wpisać w wyszukiwarkę internetową: „wymiana zamków” i znaleźć odpowiednią firmę.

zamek do drzwi

Autor: Jay Thompson
Źródło: http://www.flickr.com

Na rynku można znaleźć szeroką ofertę różnych rodzajów zamków. Najłatwiej znaleźć w Internecie i zmieniając nazwę miasta w zależności od tego, gdzie chcemy je kupić. Najlepiej zamontować więcej niż jeden zamek i najlepiej, aby pochodziły od innych producentów. Dzięki temu złodziej małe szanse na rabunek naszego domu. Kiedy zdecydujemy się własnoręcznie zamontować zamek – (pokaż szczegóły) – należy wpierw prześledzić na ten temat informacje. Wynajdziemy je prędko i łatwo w Internecie wpisując: „montaż zamków”. Tutaj dowiemy się, że należy wprzód rozebrać klamkę. Następnie zdjąć blaszkę zabezpieczającą wokół klamki i wkładki. Później ściągamy wkładkę również zamek. Teraz pora na montaż nowiutkiego zamka. Polega on na ulokowaniu kasety w zagłębienie wyznaczone na kasetę. W następnej kolejności kluczem kontrolujemy pracę zasuwy >>> zasuwy nożowe – przekręcamy go do pozycji zamkniętej i obserwujemy czy kaseta zamka działa jak należy. Jeśli wymieniamy wkładkę na inną, należy ją tak dopasować ażeby nie wychodziła poza przymocowane szyldy. Dokręcamy szyldy wokół wkładki oraz te, które maskują połączenia klamki z kasetą zamka. Na sam koniec montujemy klamkę wkładając ją w otwór w szyldzie przeznaczony na nią. Klamkę przytwierdzamy dokręcając ją niedużą śrubką z jednej strony.

Czasami może nam się zdarzyć niemiły wypadek, czyli zatrzaśnięcie drzwi. Jeśli po wielu próbach nie udaje nam się osobiście rozszyfrować otwarcie zamka trzeba wówczas skorzystać z pomocy fachowców. Otwieranie zamków nie należy do najtańszych rzeczy. Zawodowcy zwykle biorą ponad 100 zł za godzinę pracy. Na szczęście zazwyczaj w przeciągu tej godziny udaje im się otworzyć zamek.
Źródło: Pogotowiezamkowe.com.pl
O czym powinno się wiedzieć przed kupnem zamków do drzwi?
Tagi: