Kamienie szlachetne stosowane w zdobnictwie to unikatowe, twarde i niespotykanie czyste odmiany wybranych minerałów. Fasetowane i oprawione w bezcenne kruszce, stanowiły od zarania dziejów doskonałą ozdobę i oznakę autorytetu. Są one niezastąpionym elementem insygniów królewskich, biżuterii i kosztowności, lecz mają zastosowania również w przemyśle i urządzeniach technicznych. Przypisywano im także dawniej właściwości medyczne i czarodziejskie, posiadały funkcję alegoryczną w tekstach religijnych.

Teraz klejnoty i kamienie szlachetne są doceniane w równym stopniu co dawniej, jeśli nie nawet bardziej. Podczas obecnego kryzysu gospodarczego trudno podjąć decyzję, jak najskuteczniej zadbać o swoją przyszłość, a także o własne pieniądze, dlatego też obecnie kamienie szlachetne sklep lonsdale sklep są coraz częściej obiektem inwestycji alternatywnych, często przynoszących duże zyski, gdy surowy okaz zostanie oszlifowany i oprawiony.

szafir

Jednym z klejnotów, których nie może zabraknąć w kolekcji kamieni kolekcjonerskich, jest szafir. Kamień ten, ze względu na niespotykany połysk i krystaliczną budowę, od wieków był ceniony w jubilerstwie, stanowił komponent igieł do gramofonów, a współcześnie – część nowoczesnych laserów. Najczęściej niebieski lub niebiesko-fioletowy, może pojawiać się w bardzo rozległej palecie barw: od białawej lub przejrzystej przez czerwień i fiolet aż po czerń. Istnieją także odmiany wielobarwne i gwiaździste takiego kamienia. Wyjątkowo kamienie te są zdolne również do luminescencji. Najbardziej znany szafir, Blue Belle of Asia, waży 80 gramów i został znaleziony w Sri Lance; w tej chwili znajduje się w sejfie kamieni szlachetnych w Wielkiej Brytanii, z kolei największy okaz został odkryty na Półwyspie Kolskim i ważył aż 5 kg. Wysokiej jakości fasetowane szafiry mogą osiągać nieprzeciętnie zróżnicowane ceny w zależności od konkretnych właściwości pojedynczego egzemplarza. Nadzwyczaj sporo zależy tutaj od oczekiwań i personalnych pragnień,jak i od konkretnego przeznaczenia poszczególnego kamienia, w który się inwestuje – użyteczna strona.

Czas spędzony nad zyskaniem pojedynczych okazów szafirów i pozostałych kamieni kolekcjonerskich wynagradzają jednak ich niezapomniane piękno, które na niesamowicie długo zapadną każdemu właścicielowi w pamięć, niemałe znaczenie pełni też cenna cena rynkowa. Kamienie szlachetne to więc rzecz, którą powinni zainteresować się nie tylko zwolennicy pięknej biżuterii. Należy przy takiej sytuacji mieć na uwadze, że nadmierny pośpiech podczas zakupów takich kamieni nie okazuje się zwykle świetnym doradcą. Kto chce dowiedzieć się więcej na ten temat może również wpisać w swoją wyszukiwarkę sieciową frazę szafir.
Historia szafiru
Tagi: