Regularnie dowiadujemy się, że ktoś myśli o pracy prawnika. Ścieżka jest tu oczywiście bardzo kręta i niełatwa. Istotne jest doświadczenie i znajomość na konkretnych dziedzinach, co powie każdy. Jednak samo określenie prawnik (radca prawny) jest bardzo ogólne. Jakie zawody czekają na ludzie po tych studiach?

Generalnie prawnik, to osoba zajmująca się zawodowo prawem lub po prostu osoba, która ma wykształcenie kierunkowe prawnicze.

W dużej części, żeby wykonywać zawód powiązany z prawem powinno się skończyć pięcioletnie studia wyższe. Nie zapominajmy to dopiero początek drogi. Spokój, doskonalenia się, umiejętność zapamiętania niełatwej i ogromnej ilości wiedzy jest bardzo istotne.

sędzia

Jaki zawód oczekuje na prawników? Jest ich w samej rzeczy dużo, poniżej kilka najczęściej wybieranych ścieżek kariery.

Sędzia orzeka w sprawach przedłożonych do sądów i jest to jedna z najbardziej szanowanych funkcji w tej branży.

Prokurator to człowiek uprawniony do samodzielnych zadań prokuratorskich. Pracuje w miejscach przestępstw, dodatkowo często widzimy konferencje gdzie występują prokuratorAdwokat (dobry kancelaria adwokacka w Częstochowie>to)Adwokat daje porady prawne. Poza tym reprezentuje klientów w sądach. Aby móc wykonywać ten zawód trzeba odbyć aplikację adwokacką oraz przystąpić do egzaminu adwokackiego. Takie osoby zatrudnia np.

Radca prawny przeważnie udziela porad prawnych, występuje przed sądami, sporządza opinie prawne oraz pracuje nad projektami aktów prawnych.

Notariusz przygotowuje umowy w postaci aktów notarialnych. Aby móc wykonywać ten zawód, należy być mianowanym przez szefa resortu sprawiedliwości.

Doradca podatkowy daje porady, opinie, z zakresu obowiązków podatkowych. Również zajmuje się prowadzeniem ksiąg. Oczywiście udziela też pomocy w tym zakresie.

Komornik dokonuje egzekucji na podstawie roszczeń cywilnych. Wymaga twardych nerwów.

Asystent sędziego jak sama nazwa wskazuje pomaga sędziemu w przeróżnych czynnościach, które nie podlegają orzekaniu. Gdy osoba przepracuje 6 lat jako asystent, może ubiegać się o przystąpienie do egzaminu sędziowskiego.

Jak widać lista zawodów które mogą być wykonywane po studiach prawniczych jest naprawdę spora. Istotne jest oczywiście wyspecjalizowanie się, co pozwoli na zostanie ekspertem.

Źródło: adwokaci-tytko.pl
Jaki zawód po studiach prawniczych?
Tagi: