Aluminium jest glinem w postaci metalicznej, który znajdujemy na słynnej tablicy Mendelejewa pod symbolem Al. Aluminium jest świetnym przewodnikiem ciepła oraz elektryczności.Dzięki posiadaniu na własnej pokrywie odpowiedniego tlenku, jest niezwykle odporny na korozję, oddziaływanie wody, czy różnych kwasów. Aluminium uzyskuje się rud, zwanych boksytami, których nie znajdziemy w Polsce, należy je zatem przywozić z zagranicy.

wyżarzanie

Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com

Pozyskiwanie aluminium z boksytów to skomplikowany proces elektrolizy, który wymaga dużych ilości energii elektrycznej. Jedyna huta w naszej ojczyźnie, która zajmuje się wytwarzaniem aluminium z boksytów, działa w Koninie.
Aluminium ma wyjątkowo obszerne zastosowanie. Wykorzystuje się go zazwyczaj do wyrobu przewodów elektrycznych oraz przy budowie urządzeń dla przemysłu spożywczego. Używamy go także do wyrobu materiałów używanych na co dzień, na przykład na opakowania wyrobów spożywczych, jak na przykład popularna i codziennie stosowana w wielu domach folia. W postaci sproszkowanej aluminium jest kluczowym składnikiem przeróżnych farb ochronnych i materiałów wybuchowych, czy również sztucznych ogni.
Ogromne zastosowanie posiadają również stopy aluminium.Są one wykorzystywane jako materiał(zobacz odlew aluminium) konstrukcyjny w przemyśle lotniczym, czy samochodowym. Zwykle używa się stopów aluminium do produkcji przedmiotów dekoracyjnych.
Stopy aluminium niezwykle często poddaje się obróbce na ciepło. Jednym z tego typu procesów jest wyżarzanie, który polega na nagrzaniu surowca do konkretnej temperatury, przetrzymaniu przy tej temperaturze i późniejszym powolnym studzeniu.

przemysł

Autor: Public Stock
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle podobnym procesem jest hartowanie indukcyjne. Hartowanie to jeszcze jeden typ obróbki cieplnej, który tym odróżnia się od wyżarzania, że po utrzymaniu właściwej temperatury surowiec poddawany jest błyskawicznemu wychłodzeniu.

Zaciekawił Cię ten opis? Przejdź zatem do kolejnego artykułu i czytaj autotransformator do woli o interesujących Cię kwestiach.

W hartowaniu indukcyjnym materiał otacza specjalna cewka. Zmiana ciepła dokonuje się dzięki odpowiednim prądom wirowym. Mimo, iż taka metoda obróbka cieplna potrzebuje wykorzystania profesjonalnych urządzeń, jest niezwykle popularna.

Sposoby na wykorzystanie aluminium