Tysiące młodych ludzi marzy o wykonywaniu zawodu prawnika i o dużych zarobkach. Przez ostatni czas narosło wiele mitów odnoszących się do zawodu prawnika, które mogą być materiałem na wiele opracowań.

prawo - książki

Spójrzmy na to od innej strony. Czy warto zdecydować się na tą karierę? Jak przebiegają studia i czy ciężko przebić się na szczyt?

Z jakiego powodu młodzi chcą zostać prawnikiem?

Pieniądze na pewno stanowią tu znaczną rolę. W najlepszych kancelariach można zarobić naprawdę sporo, jednakże nie jest tak od od pierwszego dnia w pracy. Jak mówi pan Robert, prawnik oferujący porady prawne rozwód częstochowa w Krakowie głównie „trzeba się wykazać wiedzą i siłą przebicia, by uzyskać wymarzoną pracę”. Poza pieniędzmi ważny na pewno jest prestiż zawodu prawnika i pozycja w społeczeństwie. Wokół prawników jest pewna aura tajemniczości. Drogie auta, zamożni klienci, markowe garnitury. Wszystko to powoduje, że młodzi studenci prawa chcą również przystąpić do tego świata.

Co ze studiami

Studia są całkiem wymagające i wymagają sporo poświęcenia. To przede wszystkim nauka i czytanie wielu książek. Mówimy tu o dziesiątkach różnych prawniczych wydawnictw nie zawsze łatwych do zdobycia. Dobrze jest poszperać w księgarniach w sieci. Fachowa literatura prawnicza to nie są książki które schodzą z miejsca, więc możemy dostać spore upusty. Można sprawdzić w znanych księgarniach wysyłkowych albo poszukać księgarni prawniczych. Wystarczy wpisać tylko w wyszukiwarkę prawidłowe hasło i z pewnością trafimy na odpowiednie strony. Prawdopodobnie najłatwiej nabyć kodeks karny lecz z innymi nie będzie jakichś kłopotów. Pomocne mogą także być znane serwisy aukcyjne.

Zwykle absolwenci po uzyskaniu tytułu magistra pozbywają się pozycji książkowych, które nie będą im już potrzebne, zwłaszcza kiedy postanowili się specjalizować w jakiejś działce prawa. W takiej sytuacji kodeksy można zakupić za bardzo małe pieniądze. Trzeba tylko znaleźć odpowiednie aukcje, wpisując na przykład „kpc„ czy „kpa”. Zwykle książki noszą ślady użytkowania, czasami można rozpoznać, że ktoś uczył się wspomagając się kawą, ale informacje o wszelkich takich wadach zamieszczone są w opisie.

Jeszcze tylko aplikacja

Nie wystarczy że na studiach jest dużo nauki, to na dodatek na koniec edukacji trzeba zdobyć aplikację. Są różne rodzaje aplikacji:

adwokackakomorniczanotarialna

Każdego roku ustalana jest data państwowego egzaminu. Po zdobyciu aplikacji przyszłego prawnika czeka dwa lata w kancelarii za małe pieniądze. Ale warto. Wystarczy wpisać by przekonać się, że najlepiej jest się wyspecjalizować w konkretnych obszarach.

Łatwo zauważyć, nie jest to łatwy wybór. Jednak sporo osób decyduje się na taką ścieżkę kariery z powołania, a nie dla pieniędzy. Prawnicze zawody jak radca prawny, komornik, syndyk dają możliwość ciekawej pracy i pomagania ludziom.

Źródło: adwokaci-tytko.pl
Studia prawnicze w praktyce
Tagi: