Harcerstwo jest grupą współcześnie wciąż chętnie wybieraną w Polsce. Grupuje ona dzieci i młodzież, osoby, które pragną zyskać nowe umiejętności – zwłaszcza takie, których zazwyczaj nie można nabyć w placówce szkolnej. Są takie drużyny, do których można zapisywać dzieci już w wieku przedszkolnym. Ponadto zazwyczaj na pierwsze zbiórki chodzą pierwszoklasiści i dzieci w podobnym wieku. Osoby nowe w harcerstwie, które nie ukończyły jeszcze 10 lat, określane są mianem zuchów.

Ogólnie w Polsce funkcjonują dwie duże organizacje harcerskie, do których można przynależeć. Różnią się one lekko zabarwieniem ideologicznym, w jednej z nich na przykład większą uwagę zwraca się na sprawy religii. Odmienne są również naszywki harcerskie i inne symbole, które są oznaczeniem członkostwa w określonej organizacji. Ponadto sporo aspektów jest wspólnych, zwłaszcza jeżeli chodzi o sprzęt wyjazdowy.
Ubiór

skaut

Autor: east_mountain
Źródło: http://www.flickr.com

Tym, co od razu odróżnia członków harcerstwa na tle grupy rówieśników, jest specjalny ubiór. Mundurki harcerskie sklep to w pierwszej kolejności określony mundur. Kolor części munduru oraz wygląd konkretnych jego części zależy przede wszystkim od grupy, do której się przynależy. Bluzy od mundurów występują więc w takich barwach jak szary, ciemna zieleń lub błękit. Poza tym w zależności od okazji i pełnionej funkcji dopasowuje się różnorodne nakrycia głowy, przykładowo kapelusz czy rogatywkę (zobacz – sklep online – składnica harcerska). Mundury damskie trochę różnią się od chłopięcych krojem, a przede wszystkim tym, że zamiast spodni przewidziane są charakterystyczne, dopasowane do bluzy spódnice.

AkcesoriaOprócz samej odzieży i butów, dla członków harcerstwa przewidziane jest też niezbędne wyposażenie (top 10 polecanych produktów). Są to przykładowo różnego rodzaju dodatki do munduru, które mają różne znaczenie. Należą do nich naszywki, sznury i innego rodzaju elementy. Część z nich uzyskuje się z czasem, w miarę uzyskiwania odpowiednich sprawności harcerskich. Do typowego wyposażenia każdego członka harcerstwa zalicza się też tak zwana finka, czyli rodzaj noża przydającego się w wielu różnych sytuacjach. Finki harcerskie można kupić w wielu miejscach, na pewno najlepszym z nich jest składnica harcerska.

Akcesoria pomocne w harcerstwie