Ostatnio coraz częściej zwraca się uwagę na sprawy związane z ochroną środowiska, skażeniem środowiska itp. Na coraz większą skalę wykorzystuje się tak zwane odnawialne źródła energii, a więc w pewnym stopniu wykorzystuje się siły przyrody do otrzymywania energii przydatnej dla człowieka. Z tego powodu na przykład w ostatnich latach postawiono w Polsce tak dużo wiatraków, przetwarzających energię czerpaną z wiatru.

Poza tym duża liczba właścicieli budynków wykorzystuje tak zwane kolektory słoneczne. Urządzenia takie umieszcza się na dachu budynku, a one zamieniają energię pochodzącą ze słońca na energię cieplną potrzebną na przykład do ogrzania domu czy wody. Stosunkowo nową ideą jest także tak zwany energooszczędny dom – link tu… – (np. Budoskop), nazywany również domem pasywnym. To określenie obejmuje obiekty tworzone w taki sposób, aby zużycie energii przez ich mieszkańców było jak najbardziej zminimalizowane.

Warunki, jakie musi spełniać dom

nowoczesny energooszczędny dom

Autor: Wonderlane
Źródło: http://www.flickr.com

Generalnie ta energooszczędność budynków jest określeniem raczej pojemnym, gdyż nie ustalono szczegółowo, w jaki sposób taka budowla ma powstawać. Z tego powodu budynki pasywne są rozmaite, bowiem budowane są z użyciem rozmaitych metod i materiałów. Jest jednak kilka wymagań, jakie budynek powinien spełniać. Co najważniejsze muszą być uwzględnione konkretne wartości w kwestii izolacji cieplnej. Nieprawdziwe jest twierdzenie, z którym można mieć niejednokrotnie do czynienia, a które mówi, że ściany powinny „oddychać”. Podstawą jest zapewnienie właściwego stopnia izolacji.

Jeżeli interesuje Cię ten temat, poznaj ponadto inne nasze serwisy (http://www.zdrowienastole.pl/), ponieważ prezentują one zbliżony temat, zatem na pewno Cię zainteresują.

Polecane jest też używanie rekuperatora, czyli urządzenia, dzięki któremu kilka razy dziennie „wymienia” się powietrze w pomieszczeniu na czystsze.

Korzyści i wady

Postawienie i posiadanie budynku energooszczędnego wiąże się z różnorodnymi korzyściami. Przede wszystkim generuje duże oszczędności na ogrzewaniu. Większą część energii potrzebnej do ogrzania budynku otrzymuje się z energii słonecznej. Dzięki temu wydatki na opał są znacznie mniejsze. Niedogodnością jest jednak koszt postawienia tego rodzaju domu. Przewyższa on bowiem w znaczny sposób koszt, jaki wkłada się w postawienie zwykłego budynku. Niewątpliwie także można stwierdzić, że koszty tego rodzaju w Polsce są znacznie wyższe niż za granicą. Czynnik ten często stanowi element odstraszający i zniechęcający do inwestowania w budynki energooszczędne.

Dom pasywny
Tagi: