Opony mają różnorodne zastosowania. W pierwszej kolejności montowane są w różnorodnych pojazdach mechanicznych i innych. Wyrabiane są ze specjalnych mieszanek gumy o twardości zależnej od zastosowania. Inną twardością będą się odznaczały opony do roweru, a inną te wykorzystywane w maszynach rolniczych.

Poza tym ogumienie wykorzystywane jest do niestandardowych zastosowań. Przykładowo od jakiegoś czasu wózki dziecięce nowego typu wyposażone są w koła z oponami. Podobnie jest z wózkami inwalidzkimi. Takie rozwiązanie gwarantuje im dużo lepszą amortyzację, a co za tym idzie – większe bezpieczeństwo. Jest to w szczególności znaczące dla wózków dziecięcych. Jeżeli chodzi o niestandardowe zastosowania ogumienia, to dosyć często na placach zabaw dla dzieci spotyka się huśtawki zrobione właśnie ze zużytej opony i łańcucha. Opony używane są również niekiedy jako amortyzacja w łodziach i statkach starszego typu.

Ogumienie terenowe-

opona do samochodu Volvo

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com

Specjalny rodzaj terenu wymaga zwykle specjalnego rodzaju ogumienia. Tak więc na przykład opony terenowe w założeniu nadają się do używania na trudnej nawierzchni. Auta terenowe od dawna są stosunkowo chętnie wykorzystywane, jednak dużo częściej wśród osób poruszających się tylko w obrębie miasta. Tymczasem takie pojazdy ze specjalnie dopasowanymi oponami są wykorzystywane na przykład na safari. Oprócz tego używane są w takich zawodach jak leśniczy, w których konieczne jest często pokonywanie sporych odległości w naturalnym środowisku, gdzie teren obfituje w nierówności i wykroty. Opony terenowe są wykonane z bardziej wytrzymałych mieszanek.

Ogumienie na zimę- Charakterystycznym typem są również opony zimowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, są stworzone do stosowania w okresie zimowym, kiedy to warunki na ulicach są znacznie gorszę niż w lecie. Wykorzystując ogumienie letnie dużo trudniej jest poruszać się po ośnieżonej, a zwłaszcza oblodzonej drodze. Poza tym typowe ogumienie zimowe ma o wiele krótszą drogę hamowania, co może zapobiec poważnemu wypadkowi. Na rynku dostępne są także opony całoroczne, jednak testy wykazały, że w zimie sprawdzają się o wiele gorzej niż ogumienie zimowe. Dobrym pomysłem jest więc wymiana opon jesienią.

Różne odmiany opon do samochodu
Tagi: