Od kilku lat sporo słyszy się o tym, że segregacja śmieci jest ogromnie pożyteczna i powinna zostać wprowadzona na większą skalę. Z pewnością jest to zjawisko pozytywne, choć może w niektórych przypadkach wiązać się z utrudnieniami. Jakiś czas temu powszechne były pojemniki na odpady z tworzyw sztucznych, do których należało wrzucać plastikowe butelki. Zdarzało się jednak czasem, że widywano jak zbiornik taki opróżniany był w to samo miejsce co pozostałe. W tego rodzaju przypadkach segregacja jest bezsensowna.

kosze przeznaczone do segregacji śmieci

Autor: Matthias Buchmeier
Źródło: http://www.flickr.com
Generalnie służy ona temu, by odpady konkretnego gatunku były we właściwy sposób przetworzone. W efekcie recyklingu nierzadko otrzymuje się nowy przedmiot z odpadów. Tak jest między innymi z plastikowymi butelkami, które można następnie przetopić przykładowo na części do zabawek dla dzieci. Segregacja jest też procesem korzystnym z uwagi na fakt, że ułatwia utylizację, a zatem eliminowanie odpadów, które nie nadają się do powtórnego wykorzystania – więcej.Jak to wygląda w praktyce?W dużej liczbie domów segregowanie śmieci stało się codziennością jeszcze zanim wymóg ten zaczął dotyczyć ogółu. W mieszkaniach tych umieszczano parę pojemników na odpady (polecamy www.toensmeier.pl/uslugi-rozwiazania) różnego typu. Częstym zjawiskiem jest także oddzielanie śmieci o charakterze naturalnym od tych sztucznych. Aktualnie w kraju jest obowiązek domowej segregacji odpadów. Odpowiednie firmy np. udostępniają specjalne worki, oznaczone różnymi barwami. W zestawie jest również poradnik, z którego czerpie się informacje o tym, jakiego typu odpady wrzucać do worków. W wielu miastach Europy są również udostępniane duże kontenery, także oznaczone różnymi kolorami.

Kontenery na odpady

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

Negatywne zjawiskaJeżeli chodzi o czynności mające związek ze śmieciami, na stosunkowo dużą skalę występują również negatywne zjawiska. Związane są one także z nowym obowiązkiem segregacji, gdyż czasami dany element nie daje się przyporządkować do żadnej z grup. Skutkuje to niejednokrotnie tym, że przykładowo osoby posiadające piece kaflowe palą odpady (masz więcej pytań?) zamiast je segregować. Nagminnie widuje się także wyrzucone śmieci w lasach, szczególnie elementy o wielkich gabarytach lub na przykład odpady z budowy w postaci gruzu. Jest to zjawisko bardzo niekorzystne, gdyż stanowi duże niebezpieczeństwo dla środowiska naturalnego.

Jakim sposobem najlepiej segregować śmieci?
Tagi: