Ocena 360 stopni to pewnego rodzaju sposób oceniania, by wskazać umiejętności danego pracownika w świetle wymogów zajmowanego przez nią stanowiska w przedsiębiorstwie. Wybrane w ocenie 360 stopni cechy charakteru, sposoby zachowań, jak również podejście do realizowanych zadań są definiowane przez fachowców. Całość odnosi się do wartości wymaganych oraz oczekiwanych na danym stanowisku, więc wynik może konkretnie zobrazować to, czy pracownik znajduje się na odpowiednim dla siebie i dla firmy miejscu.

Ocena pracownika przez menedżera

Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com

Zadania związane z oceną 360 stopni

Osoby zatrudnione w niektórych sektorach poddawane są takiemu badaniu. Jest to szerzej znana ocena pracownicza, dzięki której pracodawcy mogą dużo dowiedzieć się o pracujących (zobacz skuteczna ocena pracownika). Ta metoda sukcesywnego zarządzania personelem upraszcza niezwłoczne oraz szczegółowe podanie zachować, cech i efektów pracy na pewnym stanowisku. Wskazywany jest poziom każdego z tych kryteriów, który przyporządkowywany jest punktowo każdemu pracownikami, a następnie porównywany z wymaganym.

Jakie zdania stoją przed danym pracownikiem i jakie są wymagane kompetencje?

Ocena pracownika

Autor: jvleis
Źródło: http://www.flickr.com

Systematyczne definiowanie kompetencji pracownika oraz tego, czy nieustannie pracuje on nad sobą mogą w szczególnym stopniu przyczynić się do dużej efektywności pracy całego przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o, co może zaproponować pracodawcom ocena 360 stopni, jest to szczególnie pełne spektrum przydatnych w codziennej pracy informacji (zobacz bezbłędna ocena 360 stopni). Standardy sprawdzanego przedsiębiorstwa są w klarowny sposób określone, więc przeprowadzanie takiej oceny powinno być jedynie formalnością. Tak też jest w wielu przypadkach, a efekty są zauważalne.

Popularność oraz wpływ oceny pracowniczej na działanie całej firmy

Znakomicie jest, gdy pracownik jest przyzwyczajony do wykonywania wielu zadań równocześnie. Faktem jednak zostaje to, że na kolejnych stanowiskach wymagane są inne cechy. Oznacza to mniej więcej tyle, że gdzieś liczy się bardziej komunikatywność, natomiast w innym miejscu terminowość realizowania kolejnych zadań. Tak więc ocena pracownicza może oddać całościowy obraz, jaki kreowany jest przez osobę zatrudnianą. Każdy pracownik ma opcję wykazać się przez cały rok, by w czasie tej oceny wypaść jak najlepiej.

Metody pracy fachowego kierownika- ocena 360 stopni
Tagi: