Pneumatyka jest dziedziną wiedzy, która trudni się badaniem przepływu sprzężonego powietrza. W powszechnym użyciu stosuje się tę nazwę do określenia techniki napędu i sterowania pneumatycznego. Pneumatyka wykorzystywana jest w napędach i sterowaniach. Urządzenia pneumatyczne są wykorzystywane w wielu dziedzinach działalności człowieka. Stosowane są we wszystkich obszarach przemysłu jak również w życiu codziennym. Dysponują wieloma zaletami, przez co są konkurencją dla urządzeń mechanicznych oraz elektrycznych.

pmv/
W urządzeniach pneumatycznych główny nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego maszyny pneumatyczne są tak konstruowane, żeby bardzo dobrze sprawdzały się w skrajnie trudnych warunkach, m.in. w bardzo wysokich temperaturach. Ponadto urządzenia te rzadko ulegają awariom. Brak wymagań, co do częstej wymiany podzespołów, wydłuża ich pracę, a prosta budowa i zasada działania, ograniczają do minimum wystąpienie pożarów i wybuchów. Z uwagi na to, że do swojej pracy wykorzystują sprzężone powietrze, są o dużo lżejsze od tradycyjnych (mechanicznych i elektrycznych) urządzeń. Ponadto są ekonomiczne – dużo tańsze od swoich elektrycznych, hydraulicznych i mechanicznych odpowiedników. Atutem omawianych urządzeń jest troska o środowisko – sprzężone powietrze jest ekologiczne i łatwe do przechowywania.

Urządzenia pneumatyczneArmatura przemysłowa (polecany link: arapneumatik) zwana również pneumatyką przemysłową wykorzystywana jest we wszystkich gałęziach przemysłu. Dotyczy branży instalacji wodnych, ogrzewania i klimatyzacji. Armatura przemysłowa to zawory, zasuwy, osadniki, przepustnice, pozycjonery. Z uwagi na prostą konstrukcję oraz dużą wytrzymałość armatura sprawdza się zarówno w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, rzemiośle, jak i hydrotransporcie ścieków. Głównymi surowcami, z których wytwarzane są produkty wchodzące w skład armatury przemysłowej, są stal kwasoodporna i aluminium. Produkty te są proste w montażu i obsłudze.

SiłownikiArmatura przemysłowa uwzględnia również siłowniki. Można wyróżnić wiele podziałów siłowników pneumatycznych. Jednym z nich jest podział na minisiłowniki, siłowniki według standardów ISO 6431 i ISO 6432, siłowniki dociskowe oraz siłowniki kompaktowe. Te ostatnie są, stosowane w układach pneumatycznych, jako elementy wykonawcze. Siłowniki kompaktowe wykonane są z bardzo trwałych materiałów (np. głowice z technopolimeru). W ich skład wchodzą poniższe elementy: zawór pilotujący o dużym wzmocnieniu, gwintowany otwór odpowietrzający, wbudowane tłumienie, nierdzewne tarcze krzywek, wygodny odczyt wskazań pozycji, proste nastawienie zewnętrzne, ustawienie punktu zerowego. W sprzedaży dostępne są siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania. Oferta na siłowniki kompaktowe jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na wyspecjalizowane urządzenia pneumatyczne.

Pozycjonery pmv
Pozycjonery pmv to urządzenia, które łączą regulatory procesów technologicznych z urządzeniami nastawczymi. Ich funkcja polega na porównywaniu ustawień mechanizmu regulacyjnego z wartością zadaną, tj. sygnałem wejściowym. W wypadku, gdy pomiar parametrów wskaże nieprawidłowości, zadaniem pozycjonerów jest skorygowanie ustawień do wartości zadanej. Pozycjonery odznaczają się niezwykłą trwałością. Sprawdzają się w niezwykle trudnych warunkach (ekstremalne temperatury, silne drgania). Ich niezmiernie prosta, a jednocześnie dobrze zaprojektowana, konstrukcja wpływa na sprawność i niezawodność urządzenia.
Zastosowanie pneumatyki
Tagi: