Od jakiegoś czasu sporo dyskutuje się o ekologi i sposobach oszczędzania energii, a odzwierciedlenie tego trendu zauważyć można w także w innych dziedzinach, do których możemy zaliczyć architekturę. Wielu z nas postanawia skusić się na tak zwane „zielone budownictwo”, które kładzie nacisk na oryginalną konstrukcję, której zadaniem jest ograniczenie utraty ciepła, wielokrotnie pozyskanie energii z innych źródeł, a wynikiem tego jest zredukowanie kosztów związanych z eksploatacją domu.

dom jednorodzinny

Autor: Don Graham
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli my także zaplanowaliśmy aby żyć w zgodzie z naturą, przy czym zadbać o nasz domowy budżet sugerujemy by zdecydować się na dom energooszczędny. Konstrukcja takich budynków spowodowana jest zasadami oszczędności energii i ograniczeniami strat ciepła. Podczas gdy na fasadach budynków od ogrzanej słońcem strony występują duże przeszklenia, liczba i wielkość otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej, ograniczone są do niezbędnego minimum, przez co zredukowana jest powierzchnia, przez którą może wydostawać się ciepło znajdujące się w środku budynku.

dom pasywny

Autor: Schüco
Źródło: Schüco

W chwilach gdy mówimy o kosztach w budownictwie, uwzględniamy nie tylko koszty materiałów i postawienia domu. To także późniejsze koszty utrzymania go, a więc opłaty za ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu (projekty domów prefabrykowanych) energooszczędnego koszty ogrzewania są dużo niższe niż w przypadku domu standardowego. Dom energooszczędny (przejdź na stronę) to również dobra perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, dająca nam stabilność ekonomiczną na resztę lat. Poza tym bardzo duże jest prawdopodobieństwo, że energia będzie cały czas „szła w górę”, co w przypadku domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty eksploatacji domu (domy z elementów prefabrykowanych).

Nierzadko lwią część zarobków musimy przeznaczyć na utrzymanie naszego domostwa – naturalnym jest,że, w domu zawsze jest coś do zrobienia. Koszt budowy takiego domu wcale nie musi być drogi – jest to suma budowy domu tradycyjnego. Z tej przyczyny planując budowę domu, coraz więcej osób postanawia wybrać projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne środowisku.
Budynek przyjazny środowisku czyli dom pasywny- obecny trend czy norma przyszłości?
Tagi: