Obecnie coraz większa liczba osób decyduje się na studia w kierunku informatyki. Na chwilę obecną bowiem specjalista IT to jeden z najbardziej pożądanych zawodów. Wypływa to w pierwszej kolejności z rozwijającej się komputeryzacji, w efekcie której w niewielu zakładach pracy na dzień dzisiejszy nie wykorzystuje się komputerów. Zakres obowiązków informatyka zmieniał się na przestrzeni lat razem z rozwojem technologii i wzrostem roli sieci WWW.

IT Kontrakt

Autor: hackNY.org
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie poszukiwani są nie tylko facjowcy od naprawy irządzeń, ale także programiści, którzy umieją na przykład napisać zaawansowaną aplikację na potrzeby firmy. Aktualnie szczególnie w dużych miastach, takich jak przykładowo Kraków, poszukuje się informatyków do przedsiębiorstw. Co może niektóre osoby zastanawiać, programiści są potrzebni w firmach o zróżnicowanych zakresach działania. Są na przykład potrzebni do opracowania i wykonania witryny internetowej.

Programista-grafik

Ostatnio dużą popularnością cieszą się prodesje związane z sporządzaniem grafik z użyciem komputera. Najlepiej, jeżeli talenty graficzne są połączone z doświadczeniem w tworzeniu kodów. Pod tym względem liczy się natomiast znajomość różnych języków programowania. Przy równoczesnym pojawieniu się tych dwóch umiejętności można zostać designerem stron internetowych. Tacy twórcy niejednokrotnie pracują jako freelancerzy, czyli nie są na stałe zatrudnieni, pracują „od zlecenia do zlecenia”. Niektórzy z kolei zatrudniają się w małych lub dużych przedsiębiorstwach na umowę o pracę. W każdym razie ogłoszenia o pracę dla informatyka (użyteczna treść) przewijają się bardzo często na stronach ogłoszeniowych.

Biznes, mężczyźni

Autor: Biuro Prasowe Starter
Źródło: Biuro Prasowe Starter

Gdzie szukać zatrudnienia?

Jak już zostało wspomniane, większe miasta zapewniają większe możliwości znalezienia pracy przez informatyka. Warszawa w tej kwestii przoduje ze względu na wielkość miasta, czyli i liczbę firm, będących ewentualnymi zatrudniającymi. Z drugiej strony w sytuacji freelancerów nie ma znaczenia, w jakim mieście się mieszka na co dzień. Liczą się zdolności i sumienność. W sytuacji mieszkańców takich miast jak Wrocław także zwykle nie ma przesłanek do narzekania. Przedsiębiorstwa chętne do zatrudniania informatyków można odszukać właściwie w każdym mieście.

Informatycy nie skarżą się na deficyt pracy w naszym kraju
Tagi: