Opony stanowią bardzo ważny element każdego pojazdu. Jako jego podstawa mają rolę szczególną i powinny spełniać wiele założeń. Najbardziej istotne jest, by opony były gwarancją bezpieczeństwa. W większości przypadków bowiem to od ich stanu uzależnione jest bezpieczeństwo ludzi przemieszczających się za pomocą pojazdu. Większości ludzi opony przywodzą na myśl od razu auta. Są one jednak wykorzystywane do dużo większej liczby maszyn.

Przykładem są chociażby urządzenia wykorzystywane w rolnictwie. Uwagę zwraca fakt, jak duże są opony wykorzystywane chociażby w traktorach i jak solidne sprawiają wrażenie. Istotnie, im większa masa maszyny, tym opony muszą być odporniejsze.

ciężarówka na promie

Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com

Ma to ogromne znaczenie w przypadku dużych ciężarówek i aut dostawczych, które przewożą nierzadko wielotonowe ciężary. Opony ciężarowe muszą więc być przygotowane to tak wielkiego obciążenia, szczególnie że w przypadku takiej maszyny ewentualny wypadek może być tragiczny w skutkach.

Jak już zostało wspomniane, nie tylko auta muszą posiadać odpowiednie opony. Opony rolnicze na przykład muszą być specjalnie dostosowane do warunków, w których będą funkcjonować.

Traktor marki Deutz - Fahr

Autor: happy days photos and art
Źródło: http://www.flickr.com

Są to na przykład opony do kombajnów, które to są maszynami o wielkiej masie i charakterystycznym sposobie wykorzystania. Ogumienie do takich pojazdów jest więc zawsze bardzo odporne, jak również przystosowane do funkcjonowania na zmiennym i nierównym podłożu. Cechuje je większa przyczepność. Opony używane są też w pojazdach o dwóch kołach, takich jak między innymi rowery. Jest sporo typów opon do rowerów, uzależnionych od rodzaju roweru, a co z tym związane od rodzaju gruntu, na jakim będą zazwyczaj działać. Są więc opony szosowe przystosowane do używania utwardzonej nawierzchni czy górskie, dobrze spełniające swoje funkcje na trudnych trasach i nierównej nawierzchni.

Jak każdy rodzaj produktu, również opony po demontażu można ponownie zastosować. Dobre są do tego zarówno standardowe opony do aut osobowych, jak i opony dostawcze i inne. Niezwykle często na przykład widuje się wykorzystanie starych opon na placach zabaw dla dzieci. Służą one bowiem za świetną huśtawkę po zawieszeniu ich na łańcuchach.

Typy i zastosowanie ogumienie