Generalnie metale wykorzystywane są w zasadzie we wszystkich gałęziach przemysłu. Duża część wytwarzanych produktów jest z metalu lub posiada metalowe elementy. Tak samo jest ze stopami. Przykładowo stopy aluminium mogą występować w niezliczonej ilości odmian. Wytwarzane są konkretnie w oparciu o zapotrzebowanie. Właściwości i cechy stopu uzależnione są bowiem nie tylko od jego składu, ale również od procentowej zawartości poszczególnych elementów w stopie.

wykonanie obróbką cnc

Autor: zombieite
Źródło: http://www.flickr.com

Produkowane są najczęściej dla uzyskania większej wytrzymałości i trwałości. Istnieje bardzo dużo typów stopów, ponieważ wiele metali można ze sobą zestawiać dla otrzymania pożądanych właściwości czy wyglądu. Jeżeli chodzi o ten drugi czynnik, przykładem jest tombak, który jest stopem miedzi i cynku o wyraźnym żółtym kolorze. Dlatego może być wykorzystywany jako zamiennik złota.

Stopy używane w medycynie
Rozpoznawalnymi stopami metali są tak zwane amalgamaty. Jest to pewien rodzaj stopów, zawierających różną ilość rtęci. Stop ten znany jest w dużej mierze ze swego wykorzystania w stomatologii. Jeszcze kilka lat temu popularne było wykorzystanie tego stopu do wykonywania plomb dentystycznych. Po pewnym czasie jednak wykazano, że po określonym czasie noszenia amalgamatowej plomby toksyczna rtęć przenika z niej do jamy ustnej. Oprócz tego wzięto pod uwagę także względy estetyczne. Plomby z amalgamatu miały bowiem ciemną barwę. Zastąpiono je nowoczesnymi białymi plombami. Oprócz tego inny typ amalgamatu wykorzystywany jest w termometrach, gdyż daje większe możliwości pomiarowe niż czysta rtęć bez domieszek.

Stal

przygotowanie do obróbki cnc

Autor: zombieite
Źródło: http://www.flickr.com

Bez wątpienia najpopularniejszym stopem metali jest stal. Ma ona też szerokie zastosowanie. stal zbrojeniowa jest często stosowana z uwagi na swoją wysoką odporność i to, że możliwa jest obróbka cieplna tego stopu. W kwestii zastosowania, w dużej mierze stal stosowana jest jako element konstrukcyjny budowli (kontynuuj czytanie). Ze stali budowane są też części dużych maszyn jak na przykład samoloty czy statki. Jednym z rodzajów tego stopu jest stal nierdzewna. Posiada ona zastosowanie na przykład w akcesoriach używanych w kuchni, ponieważ, jak sama jej nazwa podpowiada, nie rdzewieje w kontakcie z wodą oraz z produktami żywnościowymi.

Obrazujemy temat stopu aluminium- dowiedz się, jakie atuty ma ta technologia
Tagi: