Nabywając opony do samochodów cięższych i większych, warto stosować się do zaleceń fachowców, jacy potrafią do konkretnego pojazdu dopasować najbardziej właściwe opony. Niesamowicie ważne w wyborze są opony ciężarowe, które muszą realizować kilka ogromnie istotnych czynników.

Zwłaszcza muszą posiadać wyjątkowo dobrą przyczepność, która da możliwość przy maksymalnym obciążeniu i szczególnie trudnej nawierzchni, zapewnić stabilność na drodze, aby w taki sposób kierowca miał okazję bez problemu podróżować.

Także opony ciężarowe powinny być odporne na długą pracę przez sporo godzin, a więc nie powinny się zbytnio przegrzewać, żeby w ten sposób nie ulegały zbyt dużej eksploatacji. Opony ciężarowe zwłaszcza muszą być wytrzymałe, co jest niesamowicie istotne, mając na uwadze fakt, że pojazdy ciężarowe są szczególnie ciężkie, a do tego przewożą często nawet kilkutonowe ładunki, a więc praca (zobacz transfer technologii) opon jest jeszcze bardziej obciążona, a muszą one zagwarantować najwyższe bezpieczeństwo na drodze.

Tak samo ważne w przypadku samochodów osobowych, są opony do SUV

Porsche Cayenne

Autor: order_242
Źródło: http://www.flickr.com

. Są to pojazdy, jakie w dziale samochodów osobowych, mają bardzo duże rozmiary i są znacznie cięższe od typowych osobówek. Muszą one zatem posiadać dużo szerszą średnicę i większy rozmiar, aby zapewniały one właściwą przyczepność i komfort jazdy, a także aby w żadne sposób nie przekładały się nieodpowiednio na prędkość jazdy. W tym przypadku opony do SUV, również są narażone na ogromną eksploatację, stąd też wytwarzane powinny być z materiału wytrzymałego na różnorodne nawierzchnie, ale także powinny posiadać wymaganej średnicy bieżnik, by odprowadzały one wszelkie niekorzystne elementy spod kół.

Niesamowicie ważne, o ile nie najważniejsze są opony do pojazdów przemysłowych, jak na przykład kombajn, czy traktor. Opony do traktora, zawierają z pewnością najbardziej nietypową konstrukcję, bo przeznaczone one są najczęściej do pracy na ciężkim, grząskim, ale też kamienistym terenie. Jak wiadomo traktor, jest pojazdem który wykorzystuje się przeważnie do każdego typu zadań, dlatego opony (więcej info) do traktora muszą być wyprodukowane idealnie pod każdym względem, żeby w taki sposób mieć możliwość w pełni wykorzystywać moc tego pojazdu. Głównie od tylnych opon traktora wymaga się, aby radziły sobie w jakichkolwiek warunkach i na różnorodnej nawierzchni, dlatego ich produkcja jest szczególnie skomplikowana, ale spełnia wszelkie wymagania.

Ogumienie oraz standardy