Polacy to naród, który na pewno ma ogromne wymagania – pragniemy wreszcie żyć w takim kraju, w którym będziemy mogli zarabiać godne pieniądze. Niewątpliwie marzymy także o tym by polska gospodarka, lecz także wszelkiego rodzaju urzędy, przykładowo skarbówka, cechowały się dobrym poziomem. Dobrze, ale co zrobić, aby nasza sytuacja dużo szybciej się poprawiała?

Obróbka metalu, blacha

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com

Należy stawiać na wysoką wydajność. W żadnym razie czymś w porządku nie jest to by sądzić, że jeśli nasze firmy są dużo mniej wydajne, niż zwłaszcza niemieckie, to po prostu dościgniemy ich w rozwoju gospodarczego. Nie ma cudów! Na całe szczęście wmawianie, iż krajowe firmy nie grzeszą ani trochę wydajnością jest bez sensu. Owszem, jest wiele do zrobienia, lecz w żadnym razie nie można od razu zakładać najgorszego scenariusza. Gdyby w istocie tak miało być, wielkie zagraniczne koncerny nie inwestowałyby w polskich miastach dziesiątek miliardów złotych.

Vanel - producent sprężyn

Źródło: http://www.vanel.com

Zapewne niektórzy wspomną o tym, iż przede wszystkim inwestuje się u nas z takiej przyczyny, że najzwyczajniej naszym bardzo dużym atutem, skuteczną kartą przetargową, są kiepskie pensje i znaczące zwroty podatków – generalnie duże firmy nie mają w naszym kraju źle. Jednakże nigdy nie uważajmy, iż tylko o to w tym wszystkim się rozchodzi. Nie jest aż tak beznadziejnie! Przykładowo polskie sprężyny (moja strona internetowa) są porządne pod względem jakościowym, w istocie są stosunkowo tanie w produkcji, a na dodatek codziennie polscy pracownicy są w stanie wyprodukować wiele sprężyn. Jednak to wciąż za mało – nadal musimy powiększyć własną wydajność.

Sporo zależy w szczególności od poziomu technologicznego w przedsiębiorstwie. Są różne firmy – niektóre są bardzo przestarzałe, tak naprawdę lekko trącą komuną, ale na całe szczęście zwłaszcza w zachodniej części Polski rośnie poziom techniczny. Nie ma sensu bać się, że jeżeli polska gospodarka będzie sporo wydajniejsza, to w konsekwencji urośnie stan bezrobocia. Od kilkuset lat ludzie obawiają się tego, a w końcu wielce nowoczesna Japonia czy RFN nie są tymi państwami, w których bezrobocie jest wielkim problemem. Zatem zadbajmy o wydajność, ponieważ w sumie właśnie od niej zależy w dużej mierze jakość naszego kraju.
Dbajmy o wyższą wydajność w naszych organizacjach!
Tagi: