Odlewnie są zakładami przemysłowymi trudniącymi się wytwarzaniem odlewów czyli przedmiotów powstających w wyniku zalania formy płynną masą. W zależności od materiałów, z których wytwarza się odlewy wskazać można odlewnie staliwa, żeliwa, w tym żeliwa ciągliwego oraz metali nieżelaznych. Większość odlewni trudni się wytwarzaniem odlewów dla celów usługowych, istnieją również takie, które produkują odlewy artystyczne. Współcześnie istniejące odlewnie artystyczne obejmują swoją działalnością teren całej Polski. W sprzedaży ich są: elementy wystroju wnętrz, rzeźby, płaskorzeźby, statuetki, medale, tablice pamiątkowe, patery, popiersia, drzwi spiżowe oraz wiele innych. Przedsiębiorstwa trudniące się produkcją odlewów artystycznych wytwarzają zarówno odlewy zaprojektowane przez zatrudnionych grafików, jak i zamówione przez klienta. Oferta firm jest stale poszerzana i skierowana jest również do państw sąsiadujących z Polską.

odlewnie – odlewy aluminiowe ALWRO S.A. usługowe i artystyczne

przemysł

Autor: Anonymous Account
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewnie usługowe w odróżnieniu od artystycznych zajmują się wytwarzaniem odlewów dla przemysłu górniczego, maszynowego, budowlanego, energetycznego, hutniczego, kolejowego czy cementowego. Przykładami odlewów dla przemysłu maszynowego mogą być koła zębate, koła napędowe, wirniki, obudowy przekładni czy korpusy główne. Oprócz odlewów przeznaczonych dla dużych firm i przedsiębiorstw zakres działalności odlewni to również obróbka na specjalne zamówienie. Wybrane odlewnie oprócz standardowych odlewów wykonywanych przy zastosowaniu tradycyjnej technologii poszerzają swoją działalność o innowacyjne odlewy, przez co są atrakcyjniejsze dla klientów.

Przemysł ciężki do produkcji wykorzystuje żelazo, natomiast lekkie elementy konstrukcyjne odlewane są z aluminium. Odlewy z aluminium mają trzykrotnie mniejszy ciężar niż żelazne, przez co z powodzeniem używane są w branży motoryzacyjnej oraz przemyśle lotniczym i okrętowym. Ich wielką zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne oraz łatwość poddawania się obróbce. Odlewnia aluminium produkuje odlewy w formach piaskowych, kokilowo-grawitacyjnych, ciśnieniowych. Polskie odlewnie odznaczają się wysoką rangą na europejskim rynku odlewniczym. Biorąc pod uwagę wielkość produkcji, polskie odlewnie (www.alwro.com.pl), znajdują się w pierwszej dziesiątce wśród krajów europejskich. Wprowadzanie najnowocześniejszej technologii oraz niespotykane projekty sprawiają, że polskie odlewnictwo jest na wysokim poziomie produkcji. Jest rozpoznawalne na rynku europejskim i stanowi konkurencję dla zagranicznych firm odlewniczych (więcej info).

Odlewnie na polskim rynku
Tagi: