Trzeba byłoby naprawdę długo myśleć nad tym, co takiego określić można jako największy wynalazek dla ludzkości. Sporo wynalazków możemy zaliczyć do takiej kategorii zaczynając na przykład od prądu, dalej idąc do żarówki, samolotu, łodzi podwodnej itd.. Z pewnością w tej grupie powinny znaleźć się również plastik i wszystkie inne sztuczne tworzywa. Ich zastosowanie jest przeogromne i ciężko byłoby wyszukać dziedzinę gospodarki, która nie korzysta z tego dobrodziejstwa.

Do jednej z tych najbardziej wykorzystywanych cech wyróżniających płyty poliuretanowe należy m.in. ich niesamowita elastyczność. Wśród tworzyw sztucznych, u których właściwość ta ma kluczowe znaczenie znajdują się elastomery . Elastomer zaliczany jest do polimerów, które posiadają zdolność do odwracalnej zmiany swojego kształtu. W inny sposób wyjaśniając jakakolwiek modyfikacja ich kształtu za pomocą siły mechanicznej spowoduje jedynie tymczasowe zniekształcenie, po czym przedmiot sam wróci do swego pierwotnego kształtu.

boisko

Autor: LEGI
Źródło: www.legi-polska.pl

Istnieje duża liczba rozmaitych konkurencji sportowych. Każda z nich natomiast wymaga innego typu podłoża. Dyscypliny uprawiane poza pomieszczeniami obejmują wielkie zróżnicowanie, jeśli chodzi o podłoże. W dawniejszych czasach na przykład boiska w szkołach były wykonane z asfaltu. Aktualnie rezygnuje się z tego rozwiązania, ze względu na zbyt dużą twardość betonu, co podnosiło ryzyko wypadków.

Czy masz zamiar przestudiować rozpatrywany temat trochę dokładniej? Zobacz zatem ten odnośnik – więcej znajdziesz tu. Te informacje także są praktyczne.

Nowym materiałem jest syntetyczna trawa, z kolei do bieżni stosowany jest tartan . Jest to profesjonalne tworzywo sztuczne, zapewniające idealną sprężystość podłoża na bieżniach i rozbiegach. Dzięki tej miękkości pozwala zminimalizować ryzyko znacznych urazów. Jeżeli chodzi o boiska i stadiony futbolowe, wykorzystuje się na nich określone gatunki murawy, która również jest we właściwy sposób pielęgnowana.

Opisywane powyżej właściwości ma również tartan. Oprócz świetnej sprężystości charakteryzuje się dodatkowo bardzo wysoką odpornością na zmiany temperatury i niewielką ścieralnością. Zastosowanie tego typu tworzyw sztucznych jest ogromne. Powierzchnie tartanowe stosuje się m. in. do wykładania boisk sportowych, bieżni oraz rozbiegów. Bardzo dobrze też sprawdzają się przy budowie placów zabaw.
Gdzie stosujemy tworzywa sztuczne
Tagi: