Niewiele osób wie, że nie tylko dobra jakość systemu klimatyzacji oraz wentylacji, instalowanych w budynku stanowi gwarancję ich właściwej wydajności i prawidłowego funkcjonowania. Oprócz systematycznego serwisowania, do powinności właściciela, zarządcy budynku bądź pracodawcy należy jeszcze właściwe troszczenie się o ich czystość. Z jakich powodów?

Siedlisko groźnych chorób oraz drobnoustrojów

instalacje teletechniczne

Źródło: atende.pl

Nie sprzątane systemy wentylacji (http://www.smartvent.pl/smartbox/) i klimatyzacji wypełnia brud, kurz, oraz masa groźnych bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Jeżeli w ten sposób zaniedbany system znajduje się np. w budynku pracowniczym, osoby pracujące w nim, na pełny etat, mogą nabawić się uciążliwych alergii, może także zwiększyć się zachorowalność na choroby górnych dróg oddechowych. bardzo ciężkim przypadkiem zachorowań, których można nabawić się w takim środowisku, jest legienelloza – częsty powód zapalenia płuc, a bywa także, że nawet zgonów. Objawy tej choroby do złudzenia przypominają anginę.

Pracownicy pomieszczeń wyposażonych w systemy klimatyzacji nierzadko także są narażeni na różne przypadłości górnych dróg oddechowych, których objawami są: ostry ból gardła, cieknący katar i gorączka.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1999 roku w sprawie ogólnych przepisów BHP, konieczność konserwowania i utrzymania w odpowiedniej czystości systemów klimatyzacji i wentylacji należy do pracodawcy. Niedopełnienie tej powinności może być ukarane 1-2 tys, zł kary, a wniosek zostanie skierowany do sądu wtedy wyrok może wynieść nawet 30 tys. kary. Jak odpowiednio dbać o higienę obu systemów aby nie płacić kar?

W obu systemach najczęstszym padają filtry. Wymienia się je co najmniej raz w roku. W przypadku gdy otoczenie budynku jest mocno zanieczyszczone wymian tych powinno się robić nawet do 2 razy na tydzień.

Jeśli poszukujesz zbliżonych danych na opisywany temat, to również rzuć okiem na pokrewne portale, które podnoszą tę tematykę.

Najczęściej stosuje się filtry włókninowe – poliestrowe, szklane, poliuretanowe lub lateksowe. Mniej chętnie stosuje się filtry węglowe, chodź są lepsze od włókninowych bo zatrzymują więcej substancji gazowych, eliminują zapachy a także wygłuszają hałasy.

prawidłowo zadbać o czystość wentylacji i klimatyzacji?