Niektóre gałęzie przemysłu do produkcji wysokojakościowych wyrobów potrzebują bardzo suchego powietrza. Dotyczy to w większości przemysłu farmaceutycznego, energetycznego i spożywczego. Suche powietrze przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów, bakterii i pasożytów. Ma to znaczenie w każdej z podanych gałęzi produkcji przemysłowej. Leki powinny powstawać w warunkach sterylnej czystości, żywność produkowana w atmosferze ochronnej przez dłuższy czas jest zdatna do spożycia, suche powietrze zapobiega pojawianiu się zwarć, które bywają bardzo groźne dla urządzeń energetycznych. Dla osiągnięcia tego rodzaju warunków stosuje się specjalne przyrządy, które mają za zadanie osuszyć powietrze atmosferyczne.

Osuszanie powietrza na dużą skalę może mieć miejsce dzięki zawiłym zjawiskom fizycznym związanymi z właściwościami wilgoci. Zjawisko użyte w osuszaczach atmosferycznych nazywa się adsorpcją. Opiera się ona na wiązaniu wilgoci przez specjalne tworzywo (Przetwórstwo tworzyw sztucznych) do tego przeznaczone. Urządzenia wykorzystujące ten proces to osuszacze adsorpcyjne ((pełen artykuł)).

Czy posty opublikowane na tej witrynie części do pieców próżniowych całkowicie Cię uradowały? Mamy nadzieję, że tak. Jednak, jeżeli pragniesz więcej, to wejdź tu.

Maszyny te wprowadzają powietrze pod ciśnieniem do bębna wypełnionego Specjalną substancją, ogrzewają je i schładzają w właściwie dobranym cyklu w celu pozbycia się jak największej ilości wody z powietrza. Znaczące, żeby w fanryce panowały warunki zmniejszające ilość wprowadzanego zawilgoconego powietrza, w przeciwnym wypadku stosowanie urządzenia nie ma sensu.

maszyna

Źródło: sxc.hu

Urządzenia osuszające są także stosowane w układach pneumatycznych. Wyższe ciśnienie wytrąca z powietrza wodę, która jest niepożądana w każdym układzie mechanicznym. Wilgoć z mechanizmów wysokiego ciśnienia eliminuje się stosując tam osuszacze wysokociśnieniowe (osuszacze wysokociśnieniowe od pneumy). Zasada funkcjonowania jest podobna, ale wydajność i odporność musi być proporcjonalnie większa. Tego rodzaju osuszacz powinien móc wytrzymać ciśnienie wytworzone w układzie, które często jest wyższe niż sto atmosfer. Innym sposobem usuwania wody z mechanizmów pneumatycznych jest jego chłodzenie. Jest to sposób równie skuteczny co adsorpcja, wymaga jedynie wdrożenia innych procesów technologicznych na etapie produkcji urządzenia.

Jak pracują osuszacze powietrza?
Tagi: